17 C

Αλύγιστος Τσιτσιπάς, στους «8» του AO μετά από τρομερή μάχη με τον Φριτς!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεπέρασε το εμπόδιο του εξαιρετικού Τέιλορ Φριτς με 3-2 σετ και πλέον ετοιμάζεται για έναν μεγάλο προημιτελικό κόντρα στον Ιταλό Σίνερ

Σε ένα ματς από αυτά που σηκώνεσαι όρθιος για να χειροκροτήσεις και τους δυο αντιπάλους, ο Στέφανος Τσιτσιπάς λύγισε τον Τέιλορ Φριτς και θα είναι για ακόμα μια φορά στα προημιτελικά ενός κορυφαίου τουρνουά! Για τρεισήμισι ώρες κανείς δεν μπορούσε να προβλέψει τον νικητή. Τελικά ήταν ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας αυτός που πανηγύρισε, νικώντας με 3-2 σετ (4-6, 6-4, 4-6, 6-3, 6-4).

Απέναντι στον Στέφανο Τσιτσιπά βρέθηκε ένας 24χρονος Αμερικανός που έπαιζε για πρώτη φορά στην καριέρα του στον 4ο γύρο ενός γκραν σλαμ. Ο Έλληνας τενίστας είχε την εμπειρία και τις παραστάσεις με το μέρος του και αυτά τα στοιχεία ήταν τελικά που μέτρησαν στο τέλος, κόντρα σε έναν εξαιρετικό τενίστα. Ο οποίος πλέον θα δει την προημιτελική φάση του Αυστραλιανού Όπεν από την τηλεόραση, την ώρα που ο Τσιτσιπάς θα προετοιμάζεται για μια ακόμα πολύ μεγάλη μάχη κόντρα στον Γιάνικ Σίνερ.

Ο Αμερικανός είχε ως μεγάλο όπλο του το σερβίς, στο οποίο ο Τσιτσιπάς δεν είχε απαντήσεις, ενώ ο ίδιος δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματικός, ιδιαίτερα στο δεύτερο σερβίς. Ο Φριτζ έχασε δύο break point στο 2-2 του πρώτου σετ, αλλά τελικά πέτυχε το break λίγο αργότερα (4-3) και κράτησε εύκολα το προβάδισμα, φτάνοντας στο 6-4.

Ο Έλληνας πρωταθλητής βελτίωσε το σερβίς του στο 2ο σετ και εκμεταλλεύθηκε την ευκαιρία του στο φινάλε, όπου δύο συνεχόμενα αβίαστα λάθη του Αμερικανού έδωσαν την ευκαιρία στον Τσιτσιπά να κάνει το 6-4 και να ισοφαρίσει. Στο τρίτο σετ, όμως, ο Φριτζ ήταν σαφώς ανώτερος, έφτασε συνολικά σε δέκα break points σε τρία διαφορετικά γκέιμ και τελικά «έσπασε» το σερβίς του Στέφανου στο 7ο γκέιμ (4-3). Ο Τσιτσιπάς έσωσε τρία σετ μπολ στο δικό του σερβίς και μείωσε σε 5-4, αλλά ο Φριτζ πήρε πολύ εύκολα το επόμενο γκέιμ και έκλεισε το σετ με 6-4.

Το τέταρτο σετ κρίθηκε στα δύο τελευταία γκέιμ. Οπως και στο δεύτερο, ο Φριτζ έκανε δύο μαζεμένα λάθη σε αποφασιστικό σημείο και έδωσε την ευκαιρία στον Τσιτσιπά να κάνει το break και να προηγηθεί 5-3. Στο σερβίς του, ο Έλληνας τενίστας βρέθηκε να χάνει 15-40, αλλά με τέσσερις διαδοχικούς κερδισμένους πόντους (τρεις winners κι έναν άσο) «έγραψε» το 6-3 και έστειλε την αναμέτρηση σε πέμπτο σετ. Εκεί ο Στέφανος φρόντισε να κρατάει το σερβίς του και περίμενε την ευκαιρία του. Τη βρήκε στο 4-4, όταν και πάλι ο Αμερικανός έκανε καθοριστικά λάθη (μεταξύ των οποίων ένα double fault). Στο δεύτερο break point ο Τσιτσιπάς «έσπασε» το σερβίς του αντιπάλου του και αμέσως μετά έκλεισε το σετ και τον αγώνα.