21.4 C

Έχει σφυγμό ο Παναθηναϊκός! (videos)

Παίζοντας όμορφο ποδόσφαιρο κατά διαστήματα ο Παναθηναϊκός επικράτησε 2-0 του Λεβαδειακού σε φιλική αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο Ελ Πάσο

Παναθηναϊκός και Λεβαδειακός διασταύρωσαν τα ξίφη τους σε φιλικό παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στην Καλλιθέα. Οι πράσινοι έδειξαν θετικά στοιχεία καταφέρνοντας να πάρουν τη νίκη με 2-0, μια εβδομάδα πριν την έναρξη του πρωταθλήματος.

Το «τριφύλλι» την πρώτη αγωνιστική ταξιδεύει στην Ξάνθη, ενώ η ομάδα του Άκη Μάντζιου αγωνίζεται κόντρα στον Ολυμπιακό στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Ξεχώρισαν Χατζηγιοβάννης και Μπουζούκης…

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς ήρθε για τους Βοιωτούς. Ο Νανγκις έκανε την επέλαση, σεντράροντας παράλληλα για τον Γιακουμάκη, ο οποίος μπροστά από την αντίπαλη εστία σουτάρει απελπιστικά άουτ…

Στο 24ο λεπτό ήρθε το 1-0 για το τριφύλλι! Ο Μπουζούκης έβγαλε ωραία κάθετη πάσα στον Χατζηγιοβάνη στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και εκείνος με αριστερό πλασέ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Γιώργου Δώνη.

Στο 57ο λεπτό οι πράσινοι διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Μουνιέ να εκμεταλλεύεται την κόντρα από την προσπάθεια του Τζανδάρη που βρήκε πάνω στον Μητρόπουλο και με πλασέ στην αριστερή γωνία του Επασί, διπλασίασε τα τέρματα του «τριφυλλιού»!

Στο 62′ βγήκε κόντρα επίθεση για τον Λεβαδειακό, μετά από λάθος του Κάτσε, ο Σαβαντογκό  βγήκε απέναντι στον Διούδη, αλλά το σουτ του αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού.

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Οικονόμου, Δώνης, Μουνιέ, Χατζηγιοβάνης, Μπουζούκης, Τζανδάρης, Πούγγουρας, Κουλιμπαλί.

Λεβαδειακός (Άκης Μάντζιος): Επασί, Ομο, Νανγκίς, Ζησόπουλος, Γιακουμάκης, Χατζηλάμπρος, Τσαμπούρης, Ντιόγκο, Κρνετα, Σαβαντογκό, Βιντέκερ.