16.8 C

Με δυο «μπαλωθιές» ο ΟΦΗ τον Απόλλωνα

Ο ΟΦΗ επικράτησε με 2-1 του Απόλλωνα Σμύρνης, στο πρώτο φιλικό του παιχνίδι στο Ηράκλειο της Κρήτης

Θετικό τεστ για τον ΟΦΗ, ο οποίος επικράτησε με 2-1 του Απόλλωνα Σμύρνης, σε φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη στο Παγκρήτιο Στάδιο.

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε με διάταξη 4-2-3-1 και τον Στρέζο κάτω από τα γκολπόστ, αριστερά τον Κοροβέση, δεξιά τον Μπολάκη, τους Παπάζογλου και Ποτουρίδη στα στόπερ, πιο μπροστά τους Παπαστεριανό και Μεγιάδο και τον Νέιρα μαζί με τον Κουτσιανικούλη (δεξία) και τον Σασί (αριστερά) πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Βουό.

Από την πλευρά του, ο προπονητής του Απόλλωνα, Ίσμαελ, παρέταξε την ομάδα του με τον Βάσιτς στο τέρμα, τον Στάθη δεξιά, τους Κύργια Πετσόνι και Τζανετόπουλος σε τριάδα στην άμυνα και τον Κοντοέ στα αριστερά, τους Ναδάλες και Γκονζάλες μπροστά και τον Καλλέργη με τον Μπεντινέλι να πλαισιώνει τον Ελ Χέλβε.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 5′, με τον Πετσόνι να πετυχαίνει αυτογκολ, έπειτα από εξαιρετική μπαλιά του Μεγιάδο προς τον Σασί και σέντρα του Τυνήσιου στην περιοχή. Μέχρι, τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου δεν υπήρξε κάποια άλλη σπουδαία φάση, με τον Απόλλωνα να «απειλεί» την εστία του Στρέζου για μοναδική φορά στο 42’, όταν ο Κοντοές σούταρε από μακριά, με τον Έλληνα τερματοφύλακα των Κρητικών να μπλοκάρει. Κάπως έτσι οδηγήθηκαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια, δίχως σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Νίκος Παπαδόπουλος πραγματοποίησε 9 αλλαγές στην στην ενδεκάδα. Όμως, το 2-0 έκανε ένας από τους δύο που παρέμειναν στο παιχνίδι, καθώς ο Πατρίκ Βουό, διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 48’ με όμορφο τακουνάκι!

Ο Απόλλων Σμύρνης στη συνέχεια αντέδρασε και βρήκε τρόπο να καταφέρει να μειώσει σε 2-1 με τον Έιλερς. Όμως, οι παίκτες της Ελαφράς Ταξιαρχίας» δεν έκαναν άλλη ευκαιρία στον αγώνα, με συνέπεια να μην καταστεί δυνατό να αποφύγουν άλλη μία φιλική ήττα, με 2-1.

Αξίζει να σημειωθεί το ντεμπούτο που έκανε για τους Κρητικούς ο Χρήστος Αραβίδης, ο οποίος  εντάχθηκε πριν λίγες μέρες στις τάξεις τους κι επέστρεψε στην ενεργό δράση, μετά την αποχή ενός χρόνου από τα γήπεδα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΟΦΗ (Ν.Παπαδόπουλος): Στρέζος, Ποτουρίδης, Παπάζογλου, Μπολάκης, Κοροβέσης, Μεγιάδο, Παπαστεριανός, Σασί, Κουτσιανικούλης, Νέιρα, Βουό

β’ημίχρονο: Σωτηρίου, Ποτουρίδης (64’Νάστος), Φαζός, Αργυρόπουλος, Δεληγιαννίδης, Κοιλιάρας (90’Νοικοκυράκης), Κυριακίδης, Πλατέλλας, Ντίνας, Οικονόμου, Βουό

Απόλλων Σμύρνης (Β.Ίσμαελ): Βάσιτς, Στάθης, Κύργιας, Πετσόνι, Τζανετόπουλος, Κοντοές, Ναδάλες, Γκονζάλες, Καλλέργης, Μπεντινέλι, Ελ Χέλβε