16.6 C

Με το «δεξί» στο νέο πρωτάθλημα ο ΠΑΟΚ. Και η διαιτησία…

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 1-0 του Αστέρα Τρίπολης στην Τούμπα, κάνοντας ποδαρικό χάρη στη γενναιοδωρία του διαιτητή Κουτσιαύτη που είδε πέναλτι στον Πρίγιοβιτς

Ο ΠΑΟΚ με σκόρερ τον Αλεξάντερ Πρίγιοβιτς, ο οποίος ευστόχησε από τα έντεκα βήματα (58′) στο… δώρο του Κουτσιάυτη, επικράτησε με 1-0 του Αστέρα Τρίπολης στην Τούμπα και ξεκίνησε με το… δεξί τις υποχρεώσεις του στο νέο πρωτάθλημα, παίρνοντας θετικό πρόσημο στη βαθμολογία (1 βαθμό) ελέω του -2 που κουβαλούσε από την περασμένη σεζόν.

Με τον Αιγύπτιο εξτρέμ, Αμρ Ουάρντα, να είναι ο δραστηριότερος παίκτης για τον «Δικέφαλο του Βορρά» στο πρώτο μέρος και να έχει αρκετές «κόντρες» με τον Γιάννη Κώτσιρα στην αριστερή πλευρά της επίθεσης των γηπεδούχων, οι παίκτες του Λουτσέσκου θα μπορούσαν να είχαν ανοίξει το σκορ σε δυο περιπτώσεις.

Αρχικά στο 8’ ο Παπαδόπουλος είπε «όχι» σε ωραίο γυριστό σουτ του Λέο Ζαμπά ύστερα από ωραία ενέργεια και σέντρα του Αιγύπτιου εξτρέμ και στο 28’ ο τερματοφύλακας των Αρκάδων διπλασίασε τις εντυπωσιακές του επεμβάσεις σε κεφαλιά του Σάκχοφ, διατηρώντας το 0-0 στο πρώτο 45λεπτο. Στον αντίποδα, για τους φιλοξενούμενους στο πρώτο ημίχρονο η καλύτερη στιγμή ήρθε πέντε λεπτά πριν το τέλος (40’) όταν ο Πασχαλάκης μπλόκαρε σταθερά σουτ του Τσιλιανίδη μέσα από την περιοχή.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με τον ίδιο τρόπο όπως και στο πρώτο. Κατοχή της μπάλας, πίεση ψηλά, τελικές ευκαιρίες με τους ίδιους πρωταγωνιστές, Ζαμπά, Σάκχοφ, Ουάρντα. Η… δικαίωση για τον «Δικέφαλο του Βορρά» ήρθε στο 58′ όταν ο Αλεξάντερ Πρίγιοβιτς έπεσε πάνω στον γκολκίπερ του Αστέρα, Νίκο Παπαδόπουλο και μετέτρεψε σε γκολ το… αμφισβητούμενο πέναλτι που κέρδισε το οποίο σήκωσε θύελλα διαμαρτυριών από τους φιλοξενούμενους.

Η συνέχεια στο μισάωρο και κάτι παραπάνω που απέμεινε δεν ήταν ανάλογη για τους γηπεδούχους. Έχοντας το μυαλό περισσότερο στον επαναληπτικό με την Μπενφίκα και λιγότερο στον αγωνιστικό χώρο της Τούμπας, μείωσαν την πίεσή τους, έδωσαν χώρο στους φιλοξενούμενους και εκείνοι πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, δημιουργώντας ευκαιρίες δίχως όμως να βρουν στόχο, με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να φτάσει στη νίκη.

ΠΑΟΚ – Αστέρας Τρίπολης 1-0

Διαιτητής: Αριστομένης Κουτσιάφτης

Τα γκολ: 58’ πεν. Πρίγιοβιτς

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Κρέσπο, Χατσερίδης, Μάτος, Βιεϊρίνια, Σάκχοφ, Κάνιας (74’ Βέρνμπλουμ), Ελ Καντουρί, Ουάρντα, Ζαμπά (67’ Μπίσεσβαρ), Πρίγιοβιτς (82’ Ακπόμ).

Στον πάγκο έμειναν: Ρέι, Κίτσιου, Μαλεζάς, Πέλκας.

Αστέρας Τρίπολης (Παντελίδης): Παπαδόπουλος, Ορτέγκα (79’ Δουβίκας), Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Κώτσιρας (46’ Κυριακόπουλος), Βαλιέντε, Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Τσιλιανίδης (88’ Ρόλε), Μανιάς, Καλτσάς.

Στον πάγκο έμειναν: Αθανασιάδης, Ματρικάρντι, Μπελόκ, Τζίμας.