17.2 C

36oς Μαραθώνιος Αθήνας: Nικητής ο Μπρίμιν Κιπκορίρ Μισόι (pics, video)

O Κενυάτης αθλητής τερμάτισε τη διαδρομή του Κλασικού Μαραθωνίου 2018, σε χρόνο 2:10:55 • Δύο Αιθίοπες στη δεύτερη και τρίτη θέση

O Κενυάτης Μπρίμιν Κιπκορίρ Μισόι είναι ο νικητής της κλασικής διαδρομής του Μαραθωνίου 2018, καθώς έκοψε το νήμα του τερματισμού κάνοντας χρόνο 2:10:55.

Ο Μαραθώνιος ήταν… αφρικανική υπόθεση, καθώς στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Αιθίοπας Tιρουνέ Γουορκνέ Τέσφα με χρόνο 02:12:52 και στην τρίτη θέση ο επίσης Αιθίοπας Μενγκίστ Αζμεράου με χρόνο 02:13:20.

Περισσότεροι από 55.000 δρομείς από 105 χώρες απέδειξαν τη δύναμη της ανθρώπινης θέλησης και ψυχής στέλνοντας παράλληλα ένα μήνυμα αισιοδοξίας, καθώς οι 18.750 μαραθωνοδρόμοι πέρασαν από τις περιοχές που επλήγησαν από την μεγάλη πυρκαγιά του Ιουλίου στην ανατολική Αττική.

Οι νικητές των 5 χλμ.

Ο Ανδρέας Δημητράκης στους άνδρες και η Ανθή Κυριακοπούλου στις γυναίκες πρώτευσαν στο πρωινό αγώνα 5 χλμ του διεθνούς Μαραθωνίου της Αθήνας. Ο Δημητράκης τερμάτισε σε 14.47, με δεύτερο τον Μάριο Αναγνώστου με 15.05 και τρίτο τον Θανάση Καλάκο με 15.25.

Ο Δημητράκης σημείωσε και νέο ρεκόρ διαδρομής, αφού το προηγούμενο κατείχε ο Χρήστος Καλλίας με 14.49.

«Είμαι ευχαριστημένος που αγωνίστηκα ακόμη μια φορά σε αυτή τη διαδρομή. Είναι η πρώτη φορά που κερδίζω. Η συμμετοχή μου έγινε στο πλαίσιο της προετοιμασίας μου για τον κλειστό στίβο με αποκορύφωμα το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Γλασκώβης. Ελπίζω να είμαι και του χρόνου εδώ», είπε ο Δημητράκης.

Στις γυναίκες έγινε μάχη για τη νίκη, την οποία τελικά πήρε η Κυριακοπούλου με 17.28. Δεύτερη ήταν η Δάφνη Λαβασά με 17.30 και τρίτη η Ζωή Ανδρικοπούλου με 17.32.