24.6 C

Περίπατο στο Χάρκοβο η Σίτι, έσωσε τον βαθμό η Χόφενχαϊμ

Άνετη νίκη για τη Μάντσεστερ Σίτι εκτός έδρας απέναντι στη Σαχτάρ (0-3), μοιρασιά μεταξύ Χόφενχαϊμ και Λυών (3-3)

Τριάντα πέντε λεπτά ήταν αρκετά στη Μάντσεστερ Σίτι προκειμένου να πάρει το «διπλό» στην Ουκρανία κόντρα στη Σαχτάρ. Οι παίκτες του Πεπ Γκουαρδιόλα «έπνιξαν» την ομάδα του Πάουλο Φονσέκα κι έφτιαξαν πολλές ευκαιρίες (κυρίως με τον Ζεσούς) χωρίς να βρουν το γκολ.

Τελικά, ο Νταβίντ Σίλβα στο 30’ άνοιξε το σκορ για τους «σίτιζενς» ενώ στο 35’ ο Λαπόρτ έκανε το 0-2 με κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Ντε Μπρούινε. Το τελικό 0-3 διαμόρφωσε ο Μπερνάντο Σίλβα ένα λεπτό μετά την είσοδο του στο ματς.

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Λαπόρτ, Στόουνς (80’ Γουόκερ), Οταμέντι, Φερναντίνιο, Μαχρέζ, Μεντί, Ντε Μπρούινε (69’ Μπερνάρντο Σίλβα), Νταβίντ Σίλβα, Στέρλινγκ, Ζεσούς (88’ Φόντεν)

Σαχτάρ Ντόνετσκ: Πιάτοφ, Ματβιένκο, Κρίβτσοφ, Ρακίτσκι, Ισμαίλι, Μαικόν, Στεπανένκο, Γουέλινγκτον Νεμ (69’ Μπολμπάτ), Κοβαλένκο (62’ Πάτρικ), Φερνάντο (84’ Ντεντίνιο), Ζούνιορ Μοράες

Στο άλλο ματς του ομίλου στη Γερμανία μεταξύ Χόφενχαϊμ και Λυών, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 27’ με τον Τραορέ ύστερα από ατομικό λάθος του Ακπογκουμά, ενώ με δύο γκολ του Κράμαριτς στο 33’ και το 47’ οι γηπεδούχοι έφεραν προσωρινά τούμπα το ματς (2-1).

Ωστόσο, η Λυών με δυνατό σουτ του Εντομπελέ στην κλειστή γωνία του Μπάουμαν ισοφάρισε σε 2-2 στο 59’ ενώ στο 67’ από δύσκολη θέση ο Ντεπάι ολοκλήρωσε μια επική ανατροπή για τους Γάλλους (2-3).

Η Χόφενχαϊμ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και ισοφάρισε σε 3-3 στο 92’ με γκολ του Ζοέλινγκτον από γύρισμα του Σουλτς σώζοντας έστω τον βαθμό.

Χόφενχαϊμ: Μπάουμαν, Καντεράμπεκ, Βογκτ, Ακπογκουμά, Μπίσακσιτς (73’ Νέλσον), Σουλτς, Γκρίλιτς, Ντεμπιρμπάι, Μπελφοντίλ (80’ Ζούμπερ), Κράμαριτς, Σάλαϊ (60’ Ζοέλινγκτον)

Λυών: Λόπες, Τετέ, Μαρσέλο, Ντεναγέρ, Μεντί, Τουσάρ, Αουάρ, Εντομπελέ, Τραορέ (90’ Πάπε Τσέικ), Τεριέ (82’ Φερί), Ντεπάι (81’ Μουσά Ντεμπελέ)