15.7 C

Α1 Γυναικών: Συνεχίζει την ξέφρενη και αήττητη πορεία του ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε την 133η συνεχόμενη νίκη του σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις, επικρατώντας με σκορ 80-58 της Ελευθερίας στο Μοσχάτο για την 18η αγωνιστική της Α1 Γυναικών. Αυτό ήταν και το 115ο σερί θετικό αποτέλεσμα των Ερυθρολεύκων στο πρωτάθλημα.

Αν και η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη μπήκε καλά στο ματς, δέχθηκε ένα μεγάλο σερί και βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ. Ανέβασε όμως ταχύτητα στο δεύτερο δεκάλεπτο και δεχόμενος μόλις 9 πόντους έκλεισε το ημίχρονο στο +16.

Στην τρίτη περίοδο είχε ένα μικρό νεκρό διάστημα, η Ελευθερία πλησίασε στον πόντο αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός πίεσε στην άμυνα και… καθάρισε το ματς. Πρώτη σκόρερ ήταν για τους φιλοξενούμενους η Τζάκι Γέμελος με 16 πόντους, ενώ 13 πόντους είχε η Μπασάρα Γκρέιβς.

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 58-80

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 28-44, 50-55, 58-80

Ελευθερία Μοσχάτου (Παπαναστασίου): Τζειμς 13 (1), Σπαθάρου, Μίχου 8, Σταμάτη Γ., Γκίλντεϊ 13 (2), Αλεξανδρή 18 (2), Ροσέλ 6.

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Τόμας 11 (2/4 δίπ., 2/6 τρ., 8 ασ, 5 ριμπ.), Σταμάτη 2, Αυτζή, Σπυριδοπούλου 9 (2/4 τρ., 3 ριμπ.), Παυλοπούλου 5 (1/3 τρ., 3 ασ.), Νικολοπούλου, Γκρέιβς 13 (6/9 δίπ., 9 ριμπ., 3 κλεψ.), Γέμελος 16 (5/9 δίπ., 2/5 τρ., 5ασ.), Γιουρτσένκοβα 10 (5/7 δίπ., 6 ριμπ.), Λούκα, Κοσμά 3 (1/2 τρ.), Σταμολάμπρου 11 (3/5 δίπ., 2 κλεψ.).