16.8 C

ΑΕΚ – ΑΕΛ 3-0: Την πήρε παραμάζωμα

Με πειστική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και με αρκετά καλή εικόνα συγκριτικά με τα προηγούμενα παιχνίδια της, η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 3-0 της ΑΕΛ στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Super League και επέστρεψε στις νίκες μετά το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ.

Η Ένωση χρειαζόταν μια νίκη που θα ερχόταν με σχετικά… εύκολο τρόπο και με γκολ σε κανονική ροή αγώνα, εκεί που δυσκολεύεται υπό τις οδηγίες του Μάσιμο Καρέρα. Η ΑΕΛ για ένα (σχεδόν) ημίχρονο ήταν άριστα οργανωμένη πίσω από την μπάλα, ωστόσο της ήταν αδύνατον να βγει μπροστά και να απειλήσει στην κόντρα.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, από σέντρα του Ολιβέιρα, ο Σιμόες με εκπληκτικό τακουνάκι έγραψε το 1-0 για την ΑΕΚ, η οποία ήταν καταιγιστική στο δεύτερο μέρος. Ο Πέτρος Μάνταλος απείλησε πρώτος, ενώ στο 50′ έδωσε την ασίστ στον Ολιβέιρα που χρίστηκε σκόρερ. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός δε σταμάτησε εκεί, αφού έβγαλε ασίστ και στον Έλντερ Λόπες, ο οποίος στο 62′ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Από εκεί και πέρα, η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα έκανε διαχείριση στο υπέρ της αποτέλεσμα, ενώ ο Ιταλός έδωσε ευκαιρίες και σε παιδιά που δεν είχαν χρόνο συμμετοχής κόντρα σε μια ΑΕΛ που έχασε έδαφος για την εξάδα και ολοκλήρωσε το ματς χωρίς τελική στην εστία.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Μπάρκας, Βράνιες (85’ Βασιλαντωνόπουλος), Οικονόμου, Σβάρνας, Λόπες, Μπακάκης, Σιμόες, Κρίστιτσιτς, Μάνταλος (78’ Γιούσης), Βέρντε, Ολιβέιρα (68’ Μπότος)

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μπέρτος (78’ Μπάλλας), Μιχαήλ, Μόρας (68’ Ζίζιτς), Καρανίκας, Μιλοσάβλιεβιτς, Σεσέροβιτς, Κάτσε, Μπράλιτς (55’ Μπούστος), Ουάρντα, Παπάζογλου