21.2 C

ΑΕΚ – Ανβίλ 83-72: Με πλεονέκτημα έδρας στην επόμενη φάση

Η ΑΕΚ νίκησε εύκολα την Ανβίλ στο ΟΑΚΑ με 83-72 και τερμάτισε στη δεύτερη θέση του δεύτερου ομίλου με ρεκόρ 9-5, πίσω από την πρωτοπόρο Χάποελ Ιερουσαλήμ με ρεκόρ 11-3.

Η Ανβίλ ξεκίνησε πιο δυναμικά τον αγώνα και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ, καθώς στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου προηγούνταν με 19-20.

Ωστόσο, η ομάδα του του Ηλία Παπαθεοδώρου αντέδρασε στη συνέχεια και παίζοντας εξαιρετικά στην επίθεση ανέτερψε το εις βάρος της σκορ. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με την Ένωση στο +6 (44-38).

Στη συνέχεια, η ΑΕΚ κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της στον αγώνα, καθώς μπόρεσε μέσα από την καλή της άμυνα να βρει τους απαραίτητους χώρους έτσι ώστε να ανεβάσει τη διαφορά και να κλείσει το τρίο δεκάλεπτο στο +11 (65-54).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ελέγχουν την αναμέτρηση και στην τελευταία περίοδο και χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα πήραν τη νίκη με 83-72 και τερμάτισαν στη δεύτερη θέση του δεύτερου ομίλου.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 44-38, 65-54, 83-72