18.1 C

ΑΕΚ – Απόλλων 2-0: Έπαιζε μόνη της και… πήγε δεύτερη (vid)

Η ΑΕΚ δεν πάτησε την… μπανανόφλουδα και εκμεταλλευόμενη τις γκέλες των υπολοίπων έπιασε τον Άρη στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας για να δώσει νέο ενδιαφέρον στη μάχη των πλέι οφ και στις θέσεις 2-6.

Η Ένωση επικράτησε πάρα πολύ εύκολα με 2-0 απέναντι στον Απόλλωνα, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με μία μόλις σημαντική τελική προσπάθεια, το σουτ του Ντομίνγκες από πλάγια θέση στο 80′.

Ο Καρίμ Ανσαριφάρντ καθάρισε το ματς με δύο γκολ μέσα σε 18 λεπτά (7′, 25′) και ανακτά την ηρεμία της για το επόμενο διάστημα, έστω κι αν το ματς με τον Απόλλωνα δεν επιδέχεται σοβαρών συμπερασμάτων: Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου εμφανίστηκε εντελώς αδιάφορη στο χορτάρι, χωρίς ενέργεια και χωρίς να κάνει πράγματα στην επίθεση, ενώ και στην άμυνα δέχθηκε και τρομακτική πίεση κυρίως από τα άκρα.

Ο Ιρανός φορ της ΑΕΚ άνοιξε το σκορ στο 7′ από κοντά μετά την ασίστ του Λιβάι Γκαρσία και το VAR μέτρησε το γκολ, καθώς υπήρχε πιθανότητα οφσάιντ.

ΤΟ 1-0 ΤΟΥ ΑΝΣΑΡΙΦΑΡΝΤ

Στο 25′ ο Ανσαριφάρντ καθάρισε το τρίποντο. Ο Νταντσένκο έβγαλε σέντρα από τα δεξιά, ο Αλμπάνης έκανε το πρώτο σουτ, ο Βέρχουλστ απέκρουσε, αλλά το ριμπάουντ ήρθε από τον Ιρανό για το τελικό 2-0.

ΤΟ 2-0

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε κατακόρυφα. Ο Απόλλωνας έμοιαζε να έχει συμβιβαστεί με την ήττα, ενώ η ΑΕΚ δεν έδειχνε να «καίγεται» για να αυξήσει το σκορ. Μια κακή εκτέλεση του Σάκχοφ στο 59΄ μετά από εξαιρετική ενέργεια του Μάνταλου ήταν η μοναδική φάση και στις δύο εστίες μέχρι τη συμπλήρωση 80 λεπτών που ήρθε το σουτ των φιλοξενούμενων.

Σημειώνεται πως για πρώτη φορά η ΑΕΚ κράτησε το μηδέν στην άμυνα μετά από τις 31 Ιανουαρίου και το εκτός έδρας ματς με τον ΟΦΗ.

ΑΕΚ – ΑΠΟΛΛΩΝ 2-0