17.6 C

ΑΕΚ – Άρης 92-79: Με Σαντ-Ρος και Λάνγκφορντ η «Ένωση»

Η ΑΕΚ νίκησε τον Άρη με 92-77, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Basket League με τους Χάουαρντ Σαντ-Ρος και Κιθ Λάνγκφορντ να οδηγούν επιθετικά την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ πιο δυναμικά την αναμέτρηση και έφτασαν τη διαφορά ακόμα και στο +15 (32-17) έξι λεπτά πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Ωστόσο, ο Άρης αντέδρασε και μείωσε σημαντικά, με την αναπαύλα να βρίσκει την ΑΕΚ στο +2 (40-38).

Βέβαια, η διαφορά των δύο αντιπάλων ήταν πολύ μεγάλη και έτσι η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου κατάφερε να ανεβάσει εκ νέου τη διαφορά στο +15 (71-56) οκτώ λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα. Η ΑΕΚ δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερο πρόβλημα και τελικά πήρε την έκτη σερί της νίκη με 92-79.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Κιθ Λάνκφορντ και Χάουαρντ Σαντ-Ρος με 19 πόντους έκαστος, ενώ για τον Άρη ξεχώρισε ο Ντραγκίσεβιτς, ο οποίος άγγιξε το triple-double έχοντας 21 πόντους, 11 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 40-38, 66-54, 92-79