23.5 C

ΑΕΚ – Αστέρας 0-1: Οι Αρκάδες βγήκαν νικητές στο… ρινγκ του ΟΑΚΑ (vid)

Προβληματική εικόνα επιθετικά παρουσίασε η ΑΕΚ στο τελευταίο φιλικό προετοιμασίας της στο ΟΑΚΑ απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης που έχει δείξει πως φέτος θα συνεχίσει από εκεί που σταμάτησε την περασμένη σεζόν.

Η Ένωση ηττήθηκε με 1-0 από τους εξαιρετικούς Αρκάδες και καλείται γρήγορα να… συνέλθει γιατί τα ψέμματα τελειώνουν εδώ και οι επίσημες υποχρεώσεις ξεκινούν.

Η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς είχε ελάχιστες καλές στιγμές και όλες δημιουργήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο και πριν ξεκινήσει ο πανικός ανάμεσα σε Γιώργο Τζαβέλλα και Χερόνιμο Μπαράλες που χάλασε πλήρως την εικόνα του ματς.

Οι δύο ποδοσφαιριστές κατά τη διάρκεια μιας διεκδίκησης της μπάλας στο 49ο λεπτό ξεκίνησαν τις μπουνιές μπροστά στον διαιτητή – σε επίσημο φιλικό – και ο διαιτητής αντί να δείξει κόκκινη κάρτα και στους δύο σε όσα συνέβησαν, διέταξε αλλαγή!

Θυμίζουμε πως το φύλλο αγώνα πρέπει να πάει στην ΕΠΟ και οι δύο ποδοσφαιριστές να τιμωρηθούν χάνοντας την πρεμιέρα του πρωταθλήματος! Ασφαλώς η ένταση συνεχίστηκε και σε επόμενη φάση, με τις δύο ομάδες να χάνουν το μυαλό τους και να δημιουργούν ελάχιστες ευκαιρίες. Σε μία εξ αυτών, ο Άμπραμπατ που έκανε το ντεμπούτο του, βρήκε από τα δεξιά με τρομερή βαθιά μπαλιά τον Αραούχο που αστόχησε μέσα από την περιοχή.

Το γκολ με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα ήρθε στο 83ο λεπτό. Ο Ιγκλέσιας με υπέροχη βαθιά μπαλιά άνοιξε στον Κρεσπί στα δεξιά, εκείνος έβγαλε στον Γκαρθία εντός της αντίπαλης περιοχής και γύρισε στο ύψος του πέναλτι για τον Σανταφέ που με υπέροχο τελείωμα σκόραρε και η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς ολοκλήρωσε ιδανικά τις υποχρεώσεις της σε φιλικά παιχνίδια.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Σβάρνας, Βράνιες, Τζαβέλλας, Μιτάι, Λε Ταλέκ, Σάκχοφ, Σιμάνσκι, Αλμπάνης, Τάνκοβιτς, Ανσαριφάρντ

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Αλβάρες, Ατιένθα, Καστάνιο, Μουνάφο, Καπίγια, Κανελλόπουλος, Σαντόνια, Μπενίτο, Αλί Μπαμπά