21.4 C

ΑΕΚ – Αστέρας 2-0: Η πρόκριση κρίθηκε σε τρία λεπτά

Τα… απολύτως απαραίτητα χρειάστηκε να κάνει η ΑΕΚ των πολλών απουσιών στο ΟΑΚΑ για να σφραγίσει την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας κόντρα στον Αστέρα.

Η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα με παρακαταθήκη το 1-1 του πρώτου ματς στην Τρίπολη, πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά, όπου την περιμένει ο Παναιτωλικός, με δύο γκολ στο πρώτο τέταρτο του αγώνα για το τελικό 2-0.

Στα πολλά προβλήματα που είχε να αντιμετωπίσει ο Ιταλός τεχνικός, μερικές ώρες πριν την έλευση του Σέρχιο Αραούχο, ήρθε να προστεθεί η ξαφνική απουσία του Νέλσον Ολιβέιρα λόγω ενοχλήσεων, αλλά και ο σοκαριστικός τραυματισμός του Παουλίνιο στο χέρι στο πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού. Παρόλα αυτά, οι παίκτες του έδειξαν πυγμή και στο 14′ ο Πέτρος Μάνταλος άνοιξε το σκορ (1-0).

Τρία λεπτά αργότερα (17′), μετά την πάσα του Κρίστιτσιτς, ο Αλμπάνης πάτησε περιοχή και εκτέλεσε γράφοντας το 2-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να φανούν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί και δεν έκαναν αισθητή την παρουσία τους στα καρέ του Παναγιώτη Τσιντώτα.

Η ΑΕΚ με τον Καρέρα είναι… μανούλα στη διαχείριση του αποτελέσματος όταν βρει πρώτη γκολ κι έτσι σταδιακά κατέβασε ταχύτηκα και σβηστά έφτασε στην άνετη επικράτηση που της έδωσε το χρυσό εισιτήριο για τα προημιτελικά.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Παουλίνιο (12’ Μπακάκης), Βράνιες, Σβάρνας, Χουλτ, Σιμάνσκι, Κρίστιτσιτς, Μάνταλος (93’ Σαμπανάτζοβιτς), Βέρντε (70’ Γιακουμάκης), Αλμπάνης, Λιβάια

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Πασαλίδης, Ματρικάρντι, Μαρτίνεθ, Βαλιέντε, Μπόρχα Φερνάντεθ, Μαρκ Φερνάντεθ (58’ Ριέρα), Μπελόκ (58’ Κρέσπι), Χαουρέγκι (66’ Ιγκλέσιας), Μπαράλες