17.6 C

ΑΕΚ – Ατρόμητος 1-2: Ασύνδετη και προβληματική πριν τον τελικό Κυπέλλου

Ηχηρό… καμπανάκι χτύπησε στην ΑΕΚ μία εβδομάδα πριν αντιμετωπίσει στο ΟΑΚΑ τον Ολυμπιακό (30/8, 21:00) στο πλαίσιο του τελικού Κυπέλλου Ελλάδας. Η Ένωση στο τελευταίο της φιλικό παιχνίδι πριν το πρώτο επίσημο ματς γνώρισε την ήττα από τον εξαιρετικά στημένο Ατρόμητο στο ΟΑΚΑ (1-2) και ο Μάσιμο Καρέρα… τρέχει για να διορθώσει τις ανορθογραφίες.

Η ΑΕΚ με την τριάδα στην άμυνα αντιμετώπισε προβλήματα τόσο στην αμυντική λειτουργία, όσο και στην επιθετική. Ο Ατρόμητος είχε σε εξαιρετική μέρα τα νέα του μεταγραφικά αποκτήματα (Σάλομον, Αγκάγιεφ και Τομάσεβιτς) και ο Νταμίρ Κάναντι έδεσε… κόμπο την Ένωση που ήταν φλύαρη χωρίς τον Μάνταλο στο αρχικό της σχήμα.

Η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα δημιούργησε όλες τις καλές της στιγμές χάρη στον Μάρκο Λιβάγια και τις συνεργασίες του με τον Νέλσον Ολιβέιρα, αλλά ο Ατρόμητος ήταν εκείνος που βρήκε δίχτυα νωρίς. Ο Γκάλο εκτέλεσε κόρνερ στο 16′ και ο Σβάρνας άθελα του νίκησε τον Τσιντώτα και έγραψε το 0-1 για τους Περιστεριώτες.

Ο Βραζιλιάνος μπακ εκτέλεσε εξαιρετικά φάουλ δέκα λεπτά αργότερα, αλλά ο Μανούσος έχασε την ευκαιρία για το 0-2, αφού η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι. Ένα λεπτό αργότερα η Ένωση ισοφάρισε χτυπώντας στην κόντρα με Λιβάγια που έδωσε την ασίστ στον Παουλίνιο και εκείνος πέτυχε το 1-1.

Οι γηπεδούχοι με τις πολλές αλλαγές στο δεύτερο ημίχρονο… έμπλεξαν περισσότερο και ο Ατρόμητος στο 58′ κέρδισε πέναλτι: Ο Αθανασίου ανετράπη από τον Τσιντώτα, ο διαιτητής υπέδειξε την παράβαση και ο Ούμπιδες από την άσπρη βούλα διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Σημειώνεται πως οι Περιστεριώτες έχασαν ευκαιρία και για το 1-3 τόσο στο 82′ (απομάκρυνε ο Αθανασιάδης στο τετ α τετ του Γιακουμάκη), αλλά και στο 92′ όπου είχαν δοκάρι μετά από εκτέλεση κόρνερ.