21 C

ΑΕΚ – Ηρακλής: Με αυτό το φάουλ η Ένωση πήγε το ματς στην παράταση (και το πήρε)! (vid)

Η ΑΕΚ νίκησε πριν από λίγη ώρα τον Ηρακλή στην παράταση με 100-97. Για να καταφέρει όμως να φτάσει στο ματς στο έξτρα πεντάλεπτο, η ομάδα του Παπαθεοδώρου πήρε ένα φάουλ 5 δέκατα πριν τη λήξη. Χάνλαν και Ματσιούλις προσπαθούν να πάρουν καλύτερη θέση, αλλά ο παίκτης της ΑΕΚ φαίνεται να σπρώχνει περισσότερο απ’ όσο επιτρεπόταν τον αντίπαλό του.

Η διαιτητική τριάδα της αναμέτρησης, με επικεφαλής τον χιλιοτραγουδισμένο Τόμι Σχινά, είδε φάουλ υπέρ του Λιθουανού και με τις δυο βολές του το παιχνίδι πήγε στην παράταση. Τόσο ο Χάνλαν όσο και ο Σκουρτόπουλος δεν πίστευαν στα μάτια τους με το σφύριγμα, αν και ο τελευταίος ως «παιδί της ΕΟΚ» θα έπρεπε να γνωρίζει ότι αυτά συμβαίνουν στον μαγικό κόσμο του ελληνικού μπάσκετ…

Δείτε όσα έγιναν στα τελευταία δευτερόλεπτα της κανονικής διάρκεια του ΑΕΚ – Ηρακλής: