17.7 C

ΑΕΚ – Λέστερ 1-2: Χαλαρό διπλό για τους Άγγλους στο ΟΑΚΑ

Πολύ σκληρή για τα μέτρα της ΑΕΚ ήταν η Λέστερ. Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς πήγε υποψιασμένη στο ΟΑΚΑ και με εξαίρεση κάποια μικρά διαστήματα χαλάρωσης, πήρε… σβηστά το τρίποντο (1-2) με τα δύο γκολ που σημείωσε στο πρώτο ημίχρονο.

Η Ένωση παρέμεινε με μηδέν βαθμούς και θα κυνηγήσει δύο νίκες με τη Ζόρια για να διατηρήσει ζωντανές τις όποιες ελπίδες της για πρόκριση.

Ο Μάνταλος ήταν με διαφορά ο κορυφαίος παίκτης της Ένωσης, αφού πρέσαρε διαρκώς, βοηθούσε την ομάδα του στο κράτημα της μπάλας. Στο πρώτο τέταρτο η ΑΕΚ είχε καλή εικόνα και δεν απειλήθηκε, ωστόσο ένα λάθος του Τσιντώτα έφερε το 0-1.

Ο Μάντισον πέρασε κάθετα στον Βάρντι που πάτησε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Τσιντώτα. Ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι και ο Βάρντι ευστόχησε για το 0-1. Ο Μάντισον ήταν πραγματικά πολύ δύσκολο να σταματηθεί από την άμυνα της Ένωσης, η οποία στο 27′ είχε τη μεγαλύτερη της ευκαιρία, με τον Σμάιχελ να εκτινάσσεται και να κρατά το 0-1 για την ομάδα του στην κεφαλιά του Λιβάγια από κοντινή απόσταση.

Μία ακόμα αμυντική αδράνεια έφερε το 0-2 για τη Λέστερ στο 39′. Ο Μάντισον εκτέλεσε το κόρνερ, ο Βάρντι έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και ο Τσάουντρι στο δεύτερο αμαρκάριστος και με δυνατό σουτ σημείωσε το 0-2.

Με τις δύο αλλαγές του Καρέρα και – κυρίως την είσοδο του Τάνκοβιτς – η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε τη χαλάρωση που επέδειξε η Λέστερ με την έναρξη του δευτέρου μέρους. Ο Τάνκοβιτς πήρε την πάσα από τον Μάνταλο και ο Σουηδός μεσοεπιθετικός με ωραίο τελείωμα νίκησε στο 48′ τον Σμάιχελ και μείωσε σε 1-2 για την ΑΕΚ.

Ο Σουηδός έχασε μέσα σε δύο λεπτά μεγάλη ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα και κάπου εκεί οι Άγγλοι άρχισαν να ξυπνούν εκ νέου.

Ο Ουντέρ είχε δοκάρι στο 54′ και δύο λεπτά αργότερα ο Τσάουντρι έχασε μεγάλη ευκαιρία για να κάνει το 1-3. Παρά τις αλλαγές, η ΑΕΚ δεν κατάφερε κάτι περισσότερο, μιας και η Λέστερ με χαρακτηριστική ευκολία διαχειρίστηκε το υπέρ της προβάδισμα και σφράγισε το τρίποντο.

ΑΕΚ – ΛΕΣΤΕΡ 1-2