21.4 C

ΑΕΚ – Μπράγκα 2-4: Ξεφτίλα δίχως τέλος

Εκτός Europa League (και μαθηματικά) με ταπεινωτικό τρόπο και νέο διασυρμό η ΑΕΚ.

Η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα είδε την Μπράγκα να τη διαλύει με 4-2 στο ΟΑΚΑ και το τελικό σκορ μοιάζει – χωρίς καμία υπερβολή – και κολακευτικό για την Ένωση, η οποία κατά πάσα πιθανότητα θα τερματίσει τελευταία σε αυτό τον όμιλο μετά και τη νίκη της Ζόρια επί της Λέστερ στην Ουκρανία.

Η ομάδα του Κάρλος Καρβαλιάλ δυσκολεύτηκε με ομάδα Γ’ κατηγορίας τις περασμένες ημέρες, αλλά στο ΟΑΚΑ και χωρίς να πατήσει το πόδι στο γκάζι, σφράγισε το τρίποντο στο πρώτο δεκάλεπτο.

Μόλις στο 8ο λεπτό ο Μεδέιρος έβγαλε τη σέντρα μετά από εκτέλεση κόρνερ και ο αμαρκάριστος Τορμένα μέσα από τη μικρή περιοχή σημείωσε το 0-1. Και πριν καν συμπληρωθεί το δεκάλεπτο, ο εκπληκτικός Γκαλένο που έκανε… πάρτι στην πλευρά του Μπακάκη, γύρισε παράλληλα και ο Εσγκάιο που έκανε μέσα στην περιοχή το γύρισμα σκόραρε το 0-2.

Η Ένωση έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Νέλσον Ολιβέιρα να ξαναμπεί στο ματς, αλλά ο Πορτογάλος εξιλεώθηκε τελικά στο 31′, όταν από τη λάθος συνεννόηση Τορμένα και Βιάνα έκλεψε και σε κενή εστία μείωσε σε 1-2.

Η Μπράγκα χαλάρωσε αρκετά και επέτρεψε στην ΑΕΚ να ασκήσει πίεση, ωστόσο ο Αντρέ Όρτα στο 45ο λεπτό έβαλε ταφόπλακα στις σχεδόν… μηδαμινές ελπίδες της Ένωσης. Ο Γκαλένο έβγαλε νέα… πάρε-βάλε ασίστ για τον Πορτογάλο συμπαίκτη του που έγραψε το 1-3.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι δεν σπατάλησαν πολλή ενέργεια, ωστόσο όποτε έβρισκαν ευκαιρία, απειλούσαν στην κόντρα. Ο Τσιντώτας ήταν – κυριολεκτικά – έστω κι αν δέχθηκε τέσσερα γκολ, ο κορυφαίος των γηπεδούχων.

Δεν μπόρεσε όμως να κάνει τίποτα στο αριστουργηματικό σουτ του Γκαλένο που με σουτ στην κίνηση – και πριν σκάσει η μπάλα κάτω – έγραψε το 1-4. Με το τυχερό γκολ του Βασιλαντωνόπουλου, η ΑΕΚ διαμόρφωσε στο φινάλε το τελικό 2-4, σε μία ακόμα τραγική ευρωπαϊκή βραδιά για την ομάδα του Μάσιμο Καρέρα.