18.9 C

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 0-3: Στην κορυφή πριν το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό

Μεγάλη νίκη στην έδρα της ΑΕΚ με 3-0 σετ πέτυχε ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινες» πέτυχαν την 9η νίκη τους σε 10 αγώνες στη Volley League γυναικών και με τους τρεις βαθμούς της νίκης πλέον βρίσκονται στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, μετά και την ήττα του Άρη.

Η Ένωση που ταλαιπωρήθηκε την προηγούμενη εβδομάδα με τον κορωνοϊό, ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 11-7. Με σέρβερ την Μάρετ Γκρόθες ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 6-0 που τον έφερε σε θέση οδηγού στο σετ. Η Α.Ε.Κ. δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, προηγήθηκε ξανά με +3 (17-14, 19-16), για να έρθει η ισοφάριση στο 22-22 με άσσο της Αθηνάς Παπαφωτίου. Με δύο μπλοκ και μία επίθεση της Γκρόθες οι πράσινες έκαναν το 1-0 σετ με 25-22.

Στο 8-8 του δευτέρου σετ ο Απόστολος Οικονόμου πέρασε στο παιχνίδι την Εύα Χαντάβα αντί της Μανωλίνας Κωνσταντίνου και με συνεχόμενες επιθέσεις της διεθνούς ακραίας ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 15-12. Η διαφορά στο σετ σταδιακά ανέβαινε για το 25-17 και το 2-0 σετ.

Σπουδαίο παιχνίδι έγινε και στο τρίτο σετ, με το 11-7 του Παναθηναϊκού να ανατρέπεται από την Ένωση, η οποία βρέθηκε κοντά στο να μειώσει στο σκορ (22-20). Η Α.Ε.Κ. κατάφερε να σώσει το πρώτο ματς μπολ του Παναθηναϊκού με μπλοκ πάνω στη Χαντάβα, όμως ένα έξυπνο πλασέ της Παπαφωτίου και μία επίθεση της Γκρόθες διαμόρφωσαν το 26-24 και το τελικό 3-0 σετ.