19.7 C

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 73-79: Μοναδικό φωτεινό… σημείο ο Νέντοβιτς

Ο Παναθηναϊκός νίκησε πάρα πολύ δύσκολα την ΑΕΚ με 79-73 στον μικρό τελικό του Super Cup Ελλάδας και κατάκτησε την τρίτη θέση.

Οι Πράσινοι δεν ήταν καλοί στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, καθώς η ΑΕΚ κατάφερε να αιφνιδιάσει την ομάδα του Γιώργου Βόβορα.

Η Ένωση με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου πήρε τα ηνία του σκορ, με τον Κιθ Λάνγκφορντ να σημειώνει τρίποντο στο buzzer της κόρνας.

Η συνέχεια ήταν η ίδια, με την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου να μένει μπροστά στο σκορ και να μένει για αρκετή ώρα σε θέση οδηγού, με το ημίχρονο να τελειώνει στο 44-43.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αλλάξει πλήρως την εικόνα του, κάτι που κατάφερε εν μέρη, αλλά αφού η ΑΕΚ είχε πάρει μία σημαντική διαφορά.

Η άμυνα των Πρασίνων έγινε πολύ πιο σκληρή και τελικά το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 59-59.

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς ήταν η μοναδική φωτεινή αχτίδα σήμερα για τον Παναθηναϊκό, καθώς με τους 21 πόντους που σημείωσε ήταν ο ηγέτης του Παναθηναϊκού.

Ο Σέρβος γκαρντ πέρα από τα καλά ποσοστά του στα σουτ εντός πεδιάς, ήταν και εξαιρετικά εύστοχος από την γραμμή των ελευθέρων βολών (10/12).

Στην τελευταία περίοδο, η ΑΕΚ προσπάθησε να αντίδραση για ακόμα μία φορά και μείωσε στους 3 πόντους (73-76), αλλά ο Ιωάννης Παπαπέτρου (15 π) σημείωσε το πρώτο του τρίποντο στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και έδωσε στην ομάδα του αέρα έξι πόντων και τελικά τη νίκη.

Για την ΑΕΚ ξεχώρισε ο Κιθ Λάνγκφορντ με 20 πόντους, από 12 είχαν οι Ματσιούλις και Ράις, ενώ ο Ματ Λοτζέσκι σταμάτησε στους 11.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 44-43, 59-59, 73-79