20.5 C

ΑΕΚ – Ράστα Βέχτα 75-79: Τα βρήκε… Βαστούρια

Την τρίτη της εντός έδρας ήττα γνώρισε η ΑΕΚ του Ηλία Παπαθεοδώρου στο ΟΑΚΑ από τη Ράστα Βέχτα με 75-79. Οι Γερμανοί έκαναν ένα εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο και με πολυτιμότερο-κορυφαίο της αναμέτρησης τον 23χρονο γκαρντ τους, Στιβ Βαστούρια που σημείωσε 17 πόντους με 6/11 δίποντα πέντε ασίστ και οχτώ ριμπάουντ σε 29′ συμμετοχής, έφτασαν την ΑΕΚ στο ρεκόρ της στη FIBA.

Η Ένωση ξεκίνησε καλύτερα, προηγήθηκε με 13-9 έχοντας καλύτερη κυκλοφορία, αλλά γρήγορα οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 18-18 (σκορ πρώτου δεκαλέπτου). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα των γηπεδούχων ήταν καλύτερη προς το φινάλε, χωρίς ωστόσο να προηγηθεί με μεγάλη διαφορά (40-33). Η εμφάνιση των Γερμανών και ο γενικότερος ρυθμός του ματς ήταν ανεβασμένα στο δεύτερο μέρος με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν προβάδισμα 11 πόντων (55-66) και τελικά να παίρνουν τη νίκη με 79-75.

Ο Λάνγκφορντ σταμάτησε στους 19 πόντους για την ΑΕΚ, ενώ ο Σλότερ έμεινε στους 11.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 40-33, 55-62, 75-79