18.1 C

ΑΕΚ – Ρέθυμνο 84-83: Με τρομερή ανατροπή η Ένωση

Η ΑΕΚ πήρε με δραματικό τρόπο τη νίκη επί του Ρεθύμνου στο ΟΑΚΑ με 84-83, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Basket League και ανέβηκε 14-4, ενώ οι Κρητικοί υποχώρησαν στο 8-11.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τους Κρητικούς, οι οποίοι μπόρεσαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στην ΑΕΚ. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου προηγήθηκε με 4-2, πολύ νωρίς στην πρώτη περίοδο, αλλά δεν μπόρεσε να βρει ξανά το προβάδισμα μέχρι το τέλος του αγώνα.

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το Ρέθυμνο στο +6 (16-22) και με τον Κόνερ Φράνκαμπ (25 π) να δείχνει ότι θα κάνει ένα τρομερό παιχνίδι.

Ο γκαρντ του Βαγγέλη Ζιάγκου ήταν από την αρχή της αναμέτρησης εξαιρετικός και βοήθησε την ομάδα του να πάρει μία σημαντική διαφορά με το πρώτο ημίχρονο να τελειώνει στο +10 (33-43) για τους φιλοξενούμενους.

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης το Ρέθυμνο ανέβασε ακόμα περισσότερο την απόδοσή του, με τη διαφορά στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου ανέβηκε στους 15 πόντους (35-50). Ωστόσο, η ΑΕΚ αντέδρασε σε εκείνο το σημείο, με τους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου να βρίσκουν τον τρόπο να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του αγώνα, με τον Μάριο Τσάλμερς να κάνει ένα πολύ καλό παιχνίδι.

Η τρίτη περίοδος τελείωσε με την ΑΕΚ να έχιε μειώσει στους δύο πόντους (58-60), αλλά όλα έδειχναν ότι τίποτα δεν έχει κριθεί. Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, με το Ρέθυμνο να έχει το προβάδισμα με 72-77, δύο λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα.

Με το σκορ στο 80-83, ο Τσάλμερς κέρδισε βολές σε προσπάθειά του για τρίποντο, αλλά ευστόχησε στις 2 από τις 3 βολές και μείωσε το σκορ σε 82-83, 14 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος της αναμέτρησης. Βέβαια, η Ένωση κέρδισε ακόμα δύο βολές και ο Βασίλης Τολιόπουλος έδειξε περίσσια ψυχραιμία ευστοχώντας και στις δύο και χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του με 84-83, αφού ο Φράνκαμπ δεν ευστόχησε στο τελευταίο σουτ του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 33-43, 58-60, 84-83