17.2 C

ΑΕΚ – Βόλος 2-2: Σώθηκε από θαύμα η Ένωση! (vids)

Το θαύμα των Χριστουγέννων έγινε στη Ριζούπολη και η ΑΕΚ γλίτωσε την ήττα από τον ανώτερο Βόλο χάρη στον Τσιντώτα και την τσαπατσουλιά των φιλοξενούμενων

Η ΑΕΚ πάτησε την… μπανανόφλουδα στη Ριζούπολη και έμεινε στο 2-2 με τον Βόλο με αποτέλεσμα να κάνει γιορτές στην 4η θέση και να λέει και… ευχαριστώ που γλίτωσε την ήττα. Με εννέα παίκτες ολοκλήρωσε το ματς η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα.

Εύκολο έργο απέναντι στην ομάδα του Άνχελ Λόπεθ δεν θα είχε η ΑΕΚ, έστω κι αν το ματς ξεκίνησε ακριβώς όπως θα ήθελε ο Ιταλός κόουτς: Με γρήγορο γκολ. Και πόσο ωραίο γκολ.

Ο Λιβάι Γκαρσία είχε κάνει την αρχή, ο Μουαμέρ Τάνκοβιτς ακολούθησε τον ίδιο δρόμο για την ΑΕΚ.

Ξανά στη Ριζούπολη – όπως και στο ματς με τον Απόλλωνα – η Ένωση έδειξε πως δουλεύει καλά στις στημένες φάσεις (σκόραρε με κόρνερ και κόντρα στον Ολυμπιακό).

Μόλις στο 3ο λεπτό στην αναμέτρηση με τον Βόλο, ο Τάνκοβιτς εκτέλεσε απευθείας το κόρνερ, ο Κλέιμαν δεν βρήκε την μπάλα όπως ήθελε και η ΑΕΚ πέτυχε το 1-0.

Άμεση ήταν η απάντηση του Βόλου. Με τη συμπλήρωση 15 λεπτών στην αναμέτρηση, ο Μπαρτόλο έβγαλε σέντρα από τα αριστερά, ο Τσιγκρίνσκι απομάκρυνε άτσαλα και η μπάλα στρώθηκε στον Φεράρι που με δυνατό σουτ νίκησε τον Τσιντώτα για το 1-1.

Ο Βόλος έφερε… τούμπα την ΑΕΚ μέσα σε λίγα λεπτά και πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου στη Ριζούπολη. Ο Μπαρτόλο έχασε τετ α τετ στο 23ο λεπτό, ωστόσο δεν έμεινε εκεί και εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της Ένωσης για να φτάσει στην ανατροπή.

Στο 34′ ο Ουάρντα πήρε την κεφαλιά μετά την υπέροχη σέντρα του Μπαρτόλο από τα αριστερά και έγραψε το 1-2 για την ομάδα του Λόπεθ.

Ο Καρέρα προχώρησε σε αλλαγές για να ενισχύσει την ομάδα του και εκείνη βελτίωσε την εικόνα της τουλάχιστον επιθετικά. Παρότι ο Ολιβέιρα πέταξε χρυσή ευκαιρία για το 2-2, η ΑΕΚ βρήκε την ισοφάριση και τον βαθμό.

Μέσα σε πραγματικό… χάος στην περιοχή του Κλέιμαν, οι φιλοξενούμενοι απέτυχαν να διώξουν την μπάλα πέντε (!) φορές με αποτέλεσμα στο φινάλε ο Ανσαριφάρντ που πέρασε στο ματς ως αλλαγή να επωφεληθεί και να κάνει το 1-1 στο 71ο λεπτό.

Πάνω που το παιχνίδι έδειχνε να γίνεται… ροντέο. Ο Παουλίνιο – που ήταν από τους χειρότερους – είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Φεράρι που τον πέρασε σαν να μην υπήρχε και στο 74ο λεπτό η Ένωση αναγκάστηκε να παίξει με δέκα παίκτες.

Ο Ολιβέιρα στο 83′ προσπάθησε να βγει τετ α τετ, ο Κολόμπο τον έριξε κάτω και είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα από τον Σιδηρόπουλο, ενώ ο Σάκχοφ άφησε με εννέα παίκτες την ΑΕΚ λίγα λεπτά αργότερα μετά από εκτός φάσης χτύπημα στον Ουάρντα.

Αν ο Βόλος δεν είχε… τσαπατσούλικες επιλογές σίγουρα θα είχε πάρει το τρίποντο, ενώ ο Τσιντώτας ήταν αναμφίβολα ο MVP για την ΑΕΚ, καθώς στις καθυστερήσεις σταμάτησε τον Μπαρτόλο στο τετ α τετ και έσωσε τον βαθμό.

Με την έναρξη του νέου έτους η Ένωση θα ξεκινήσει τον δεύτερο γύρο με το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη (3/1, 19:30).

Ο Μάσιμο Καρέρα καλείται να βρει άμεσα λύσεις στα προβλήματα που αντιμετωπίζει αμυντικά η ομάδα του, ενώ ασφαλώς θα χρειαστεί να αντικαταστήσει τους Σάκχοφ και Παουλίνιο που θα είναι τιμωρημένοι.

ΑΕΚ – ΒΟΛΟΣ 2-2

Σκόρερ: 3′ Τάνκοβιτς, 71′ Ανσαριφάρντ / 15′ Φεράρι, 34′ Ουάρντα

Γήπεδο: Ριζούπολη

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος

Κόκκινες: 85′ Κολόμπο / 74′ Παουλίνιο, 88′ Σάκχοφ

Κίτρινες: Μάνταλος, Ολιβέιρα, Παουλίνιο / Μπαρτόλο, Μήτογλου, Μπαριέντος, Σάντσες

ΑΕΚ (Καρέρα): Τσιντώτας, Παουλίνιο, Σβάρνας (67′ Αλμπάνης), Τσιγκρίνσκι, Μιτάι (82′ Λόπες), Σιμόες, Σιμάνσκι (46′ Σάκχοφ), Μάνταλος, Λιβάι Γκαρσία, Τάνκοβιτς (58′ Ανσαριφάρντ), Ολιβέιρα.

Βόλος (Λόπεθ): Κλέιμαν, Ντεντάκης, Σάντσες, Κολόμπο, Φεράρι, Ριένστρα, Μπαριέντος, Ουάρντα, Μπαρτόλο, Περέα (67′ Μαρτίνες), Δουβίκας (86′ Μήτογλου).