19.1 C

ΑΕΚ – Βόλος 4-2: Τεσσάρα με δεκάλεπτο «βομβαρδισμό»

Η ΑΕΚ αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ επικράτησε πανηγυρικά του Βόλου με 4-2 στο ΟΑΚΑ στον πρώτο αγώνα για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου, με την Ένωση να παίρνει φωτιά και να «σφυροκοπά» μέσα σε 10 λεπτά την ομάδα της Μαγνησίας.

Από ένα γκολ για την ΑΕΚ είχαν οι Μάνταλος και Ολιβέιρα, ενώ δύο πέτυχε ο Τάνκοβιτς σε διάστημα τεσσάρων λεπτών. Οι Δουβίκας και Μήτογλου τα τέρματα για τους φιλοξενούμενους.

Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ έβαλε τις βάσεις για την εξασφάλιση του εισιτηρίου στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου και διατηρεί έναντι του Βόλου μια σημαντική, αριθμητική υπεροχή για τη ρεβάνς που ακολουθεί.

ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕ Ο ΠΕΡΕΑ, ΤΙΜΩΡΗΣΕ Ο ΔΟΥΒΙΚΑΣ

Ο Βόλος μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και απείλησε την εστία του Τσιντώτα μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Περέα κέρδισε τη μονομαχία από τον Μιτάι, πάτησε από τα δεξία στη μεγάλη περιοχή, σούταρε και υποχρέωσε τον γκολκίπερ της ΑΕΚ να διώξει σε κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα με μία επικίνδυνη σέντρα του Ολιβέιρα και ένα σουτ του Σιμάνσκι στο 3′ και 4′ αντίστοιχα, χωρίς όμως να πετύχουν κάτι. Η ΑΕΚ ανέβηκε περισσότερο στο γήπεδο και αναζητούσε χώρους προς την εστία του Ισραηλινού τερματοφύλακα.

Λίγο έλειψε η Ένωση να βρεθεί πίσω στο σκορ μετά τη λάθος απομάκρυνση του Νταντσένκο, ο οποίος έστρωσε την μπάλα στον Φέραρι, με το σουτ του Αργεντινού να περνάει άουτ.

Ό,τι δεν μπόρεσε να κάνει ο Φεράρι, το έκανε δύο λεπτά αργότερα ο Δουβίκας. Έπειτα από ωραία συνεργασία με τον Νίνη, ο νεαρός επιθετικός του Βόλου βγήκε απέναντι στον Τσιντώτα, πλάσαρε ωραία και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

ΤΟΝ ΕΣΤΗΣΕ… ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ

Ο Μάνταλος, ο οποίος επέστρεψε στην 11άδα μετά τον τραυματισμό του, ήταν αυτός που απάντησε για την Ένωση. Στο 25′ ύστερα από εξαιρετική κάθετη του Γκαρσία, σούταρε μέσα από την περιοχή και νίκησε τον Κλέιμαν, φέρνοντας το ματς στα ίσα.

Αυτή έμελλε να είναι η αρχή για το ανελέητο… σφυροκόπημα που θα ακολουθήσει, με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν μέσα σε λιγότερο από 10 λεπτά τέσσερα γκολ.

Με τον Τάνκοβιτς πρωταγωνιστή, η ΑΕΚ έκανε την ανατροπή στο 29ο λεπτό, όταν ο Κρίστιτσιτς βρήκε με εξαιρετική μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Βόλου τον Τάνκοβιτς και εκείνος με πλασέ στην κίνηση, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 2-1.

Ο Σουδός επέστρεψε τρία λεπτά αργότερα, για να δώσει προβάδισμα δύο γκολ στην ομάδα του. Έπειτα από ωραία συνεργασία με τον Μάνταλο, ο Τάνκοβιτς νικάει για δεύτερη φορά μέσα σε λίγα λεπτά τον Κλέιμαν με υπέροχο φαλτσαριστό σουτ.

Ο Βόλος βρέθηκε σε σύγχυση. Από εκεί που ήταν μπροστά στο σκορ ξαφνικά βρέθηκε να χάνει με 3-1, το οποίο όμως, δεν κράτησε για πολύ.

Ο Τσοκάνης στην προσπάθειά του να σταματήσει τον Γκαρσία τον ανέτρεψε εντός περιοχής, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ο Ολιβέιρα διαμόρφωσε το 4-1, ο οποίος απείλησε εκ νέου στο 41′, με την μπάλα να περνάει άουτ.

ΦΩΝΑΞΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ… ΠΑΡΩΝ

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ συνέχισε να έχει τον έλεγχο στο ματς, να κυκλοφορεί την μπάλα και να διατηρεί το υπέρ της προβάδισμα, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να αντιδράσουν.

Αυτό άλλαξε σύντομα ωστόσο, με το Βόλο να δηλώνει ότι είναι παρών. Ο Μήτογλου έπιασε τη σέντρα του Φεράρι από τα αριστερά, πλάσαρε από το ύψος της μικρής περιοχής και στο 57′ μείωσε το σκορ σε 4-2, βάζοντας τον Βόλο ξανά στη διεκδίκηση της πρόκρισης.

Η ομάδα του Άνχελ Λόπεθ προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ και να πιέσει ψηλά, χάνοντας μάλιστα, μεγάλη ευκαιρία στο 64′ να μεγαλώσει ακόμη περισσότερο τη διαφορά. Ο Μπαρτολο βγήκε απέναντι στον Τσιντώτα, αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ τον νίκησε στο τετ α τετ.

ΑΓΙΟΣ… ΚΛΕΙΜΑΝ

Στο επόμενο λεπτό, ο Βόλος βρέθηκε ξανά σε θέση άμυνας, με τον Κλέιμαν να κρατάει τη διαφορά, διώχνοντας σε κόρνερ και να λέει «όχι» στον Γκαρσία, ο οποίος μπήκε στη μεγάλη περιοχή από τα δεξιά και έκανε το πλασέ.

Λίγα λεπτά αφού μπήκε στον αγωνιστικό χώρο, ο Ανσαριφάρντ έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι, δοκιμάζοντας τα αντανακλαστικά του Κλέιμαν, ο οποίος απέκρουσε εντυπωσιακά και έσωσε για ακόμα μία φορά τον Βόλο.

ΤΟ ΠΑΛΕΨΕ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΥΣ

Οι φιλοξενούμενοι το πάλεψαν μέχρι τέλους και πίεσαν για τη μείωση του σκορ, έχοντας διπλή ευκαιρία στο 86′ να σκοράρουν. Αρχικά με τον Νίνη, ο οποίος υποχρέωσε τον κίπερ της Ένωσης σε εντυπωσιακή επέμβαση και στη συνέχεια με τον Δουβίκα που έκανε την προβολή στο κόρνερ, αλλά η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Τσιντώτα και άουτ.

ΑΕΚ – ΒΟΛΟΣ: 4-2

Γήπεδο: ΟΑΚΑ

Διαιτητής: Φωτιάς

Γκολ: 14′ Δουβίκας, 57′ Μήτογλου / 25′ Μάνταλος, 29’/32′ Τάνκοβιτς, 36′ Ολιβέιρα (ΠΕΝ)

Κίτρινες: Νταντσένκο, Κρίστισιτς / Μίλοκ

ΑΕΚ (Χιμένεθ): Τσιντώτας, Νταντσένκο (46′ Λόπες), Τσιγκρίνσκι, Νεντελτσεάρου, Μιτάι (81′ Ραντόνια), Κρίστιτσιτς, Σιμάνσκι, Μάνταλος (81′ Σιμόες), Γκαρσία, Ολιβέιρα (70’Ανσαριφάρντ) , Τάνκοβιτς (70′ Αλμπάνης)

Βόλος (Λόπεθ): Κλέιμαν, Μήτογλου, Φεράρι, Τσοκάνης (92′ Σάντσες), Μπαρτόλο (76′ Κρητικός), Νίνης, Ριένστρα, Μαρτίνες (53′ Μίλοκ), Γκρίλο, Περέα, Δουβίκας