14.4 C

ΑΕΛ – Απόλλων 0-1: «Διπλό» 28 χρόνων και ρεκόρ… Ευρώπης! (vid)

Πέρασαν 28 χρόνια από την τελευταία φορά που ο Απόλλωνας πήρε εκτός έδρας νίκη κόντρα στην ΑΕΛ! Ήταν τη σεζόν 1992-1993 όταν η «Ελαφρά Ταξιαρχία» είχε πάρει μεγάλο διπλό με τα δύο γκολ του Καρασαββίδη.

28 χρόνια μετά, με το πολύ ωραίο γκολ του Τσιλούλη, οι κυανόλευκοι πανηγύρισαν τη νίκη τους στο Αλκαζάρ (1-0 την ΑΕΛ), ενώ ισοφάρισαν το ρεκόρ των τεσσάρων σερί εκτός έδρας νικών από τη σεζόν 1994-1995, όταν είχε βγει στην Ευρώπη.

Ο Απόλλωνας ισορρόπησε το ματς στη Λάρισα μετά το πρώτο 20λεπτο και μάλιστα η εικόνα του συνολικά ήταν πολύ καλύτερη από αυτή της ΑΕΛ που ήθελε, αλλά δεν μπορούσε. Ο Κολομπίνο προσπαθούσε να χτίσει το παιχνίδι των «βυσσινί», ωστόσο τόσο ο Πινακάς όσο και ο Ντουρμισάι αντιμετωπίζονταν εύκολα από τους Λισγάρα – Ντομίνγκες.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε στο 73ο λεπτό. Ο Ντάουντα έστρωσε στον Τσιλούλη που ήταν αμαρκάριστος στα δεξιά στην πλευρά του Φιλίπ και εκείνος με ωραία εκτέλεση διαμόρφωσε το τελικό 0-1.

ΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΤΣΙΛΟΥΛΗ

Ο Απόλλωνας θα μπορούσε να ισοφαριστεί στη φάση του πρώτου λεπτού των καθυστερήσεων. Ο Ντουρμισάι έδωσε στον Τρούγιτς, αλλά εκείνος με εξουδετερωμένο τον Βέρχουλστ έστειλε την μπάλα ξυστά από το αριστερό δοκάρι, άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τους 18 βαθμούς και έχουν 10 προβάδισμα από την ΑΕΛ που είναι στην προτελευταία θέση και παραμένει χωρίς νίκη με τον Γιάννη Τάτση στον πάγκο.