19.3 C

ΑΕΛ – Παναθηναϊκός 0-2: Την «εκτέλεσε» με δύο εύστοχα πέναλτι

Για πρώτη φορά στις φετινές εγχώριες υποχρεώσεις του, ο Παναθηναϊκός έκανε τέσσερις σερί νίκες (συμπεριλαμβάνεται και αυτή του Κυπέλλου). Οι Πράσινοι αντιμετώπισαν στο «ΑΕΛ FC Αρένα» την ΑΕΛ που διάγει μια παρατεταμένη περίοδο ντεφορμαρίσματος και αγνοεί τη νίκη το 2020.

Οι «βυσσινί» δεν κατάφεραν να βάλουν δύσκολα στην ομάδα του Γιώργου Δώνη, η οποία με δύο εύστοχα πέναλτι (κέρδισε τρία) πήρε τη νίκη με 0-2 και εδραιώθηκε στην τετράδα.

Η ΑΕΛ απείλησε μόλις μια φορά στο πρώτο μέρος, με τον Παναθηναϊκό στο 22′ να κερδίσει πέναλτι σε άτσαλο μαρκάρισμα του Μόρα στον Ζαχίντ. Ο Βρέσκας κατόπιν συνεννόησης με τον Σιδηρόπουλο στο VAR υπέδειξε την παράβαση και ο Χατζηγιοβάνης με εύστοχη εκτέλεση έγραψε το 0-1 στο 24′. Τρία λεπτά αργότερα ο διαιτητής υπέδειξε νέο πέναλτι στο μαρκάρισμα του Καρανίκα στον Νάγκι, ο Χατζηγιοβάνης επιχείρησε αλά… πανένκα, αλλά ο Κρίστινσον μάζεψε την μπάλα.

Οι Πράσινοι είχαν την υπεροχή, αλλά δε δημιούργησαν σημαντικές κλασικές ευκαιρίες για να απειλήσουν τον Ισλανδό γκολκίπερ. Έτσι, η ΑΕΛ πήρε τον έλεγχο στο δεύτερο μέρος, απείλησε με δυνατό σουτ του Ουάρντα και με δύο κλασικές, πάρε-βάλε ευκαιρίες του Παπάζογλου, ωστόσο δεν βρήκε δίχτυα.

Από κάθετη του Ζαχίντ στον Ανουάρ στο 89′, ο Μαροκινός μέσος πάτησε περιοχή για τον Παναθηναϊκό, ο Κρίστινσον τον ανέτρεψε και ο Μπουζούκης από την άσπρη βούλα διαμόρφωσε το τελικό 0-2 που άφησε με πολλά παράπονα τους γηπεδούχους

ΑΕΛ (Γρηγορίου): Κρίστινσον, Ζίζιτς, Μόρας (46’ Μπούστος), Μιχαήλ, Μπέρτος, Μιλοσάβλιεβιτς, Γκαζάλ, Κάτσε (64’ Κάτσε), Καρανίκας (46’ Μούζεκ), Ουάρντα, Παπάζογλου.

Παναθηναϊκός (Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χατζηθεοδωρίδης (83’ Κολοβέτσιος), Κουρμπέλης, Δώνης (72’ Μπουζούκης), Νάγκι (60’ Ανουάρ), Ζαχίντ, Χατζηγιοβάνης, Καμπετσής.