18.3 C

ΑΕΛ – ΠΑΣ 1-1 (3-1 πεν.): Πρόκριση στους «16» για τους Βυσσινί, αρνητικός πρωταγωνιστής ο Παπαπέτρου (vid)

Η ΑΕΛ πέταξε στα πέναλτι εκτός διοργάνωσης τους Ηπειρώτες που πέρυσι έφτασαν στα ημιτελικά του Κυπέλλου - Τραγική η διαιτησία του Παπαπέτρου με ανύπαρκτο πέναλτι υπέρ των Βυσσινί και κόκκινη στον Γκαρντάφσκι του ΠΑΣ

Μετά τον Λεβαδειακό και η ανέτοιμη ΑΕΛ έριξε στο καναβάτσο ομάδα της Super League, με τους Βυσσινί να αποκλείουν στην 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας τον ΠΑΣ Γιάννινα που πέρυσι έφτασε μέχρι τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Ηλία Φυντάνη ήταν πιο ψύχραιμη στη διαδικασία των πέναλτι (1-1 το σκορ στην κανονική διάρκεια) και με τρεις εύστοχες εκτελέσεις προκρίθηκε στους «16». Η αναμέτρηση πάντως κρίθηκε σε μεγάλο βαθμό από την αδιανόητη απόφαση του διαιτητή Τάσου Παπαπέτρου πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους.

Ο Έλληνας διαιτητής υπέδειξε πέναλτι υπέρ των Βυσσινί και κόκκινη κάρτα στον ποδοσφαιριστή των Ηπειρωτών, Μίχαελ Γκαρντάφσκι στο 50ό λεπτό επειδή θεώρησε πως στο σουτ που έκανε ο Όγκμποε, ο Γερμανός μέσος του ΠΑΣ απομάκρυνε την μπάλα από τη γραμμή της εστίας με το χέρι ενώ ξεκάθαρα φαίνεται πως αυτή βρίσκει στο πρόσωπο του!

Εν τη απουσία VAR μάλιστα, ο Παπαπέτρου αποφάσισε να διατηρήσει την απόφαση του και απέβαλε τον Γερμανό, με την ΑΕΛ να αξιοποιεί το πέναλτι και να ανοίγει το σκορ με το γκολ του Μαυριά.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ισοφάρισε την ΑΕΛ στο 60ό λεπτό με πέναλτι που κέρδισε εκείνος αυτή τη φορά σε μια φάση πάντως που δεν φαίνεται ξεκάθαρα αν ο Περέα έχει ανατραπεί εντός ή εκτός περιοχής. Ο Παπαπέτρου έδειξε την άσπρη βούλα σε ανατροπή του Κολομβιανού και ο Κάργας ανέλαβε την εκτέλεση για να γράψει το 1-1.

Οι δύο ομάδες είχαν κάποιες – λίγες – καλές στιγμές στα υπόλοιπα λεπτά πριν την παράταση, με τους Βυσσινί όμως να μην μπορούν να αξιοποιήσουν το υπέρ τους αριθμητικό πλεονέκτημα και το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Οι Ηπειρώτες στο έξτρα ημίωρο είχαν δύο μεγάλες ευκαιρίες, με τον Σάλιακα με κεφαλιά να υποχρεώνει σε σπουδαία επέμβαση τον Θεοδωρόπουλο, ο οποίος στην τελευταία φάση του αγώνα κράτησε το 1-1 με εξ επαφής απόκρουση στην προσπάθεια του Σνάιντερ.

Στα πέναλτι η ΑΕΛ ήταν πιο ψύχραιμη και το δοκάρι του Σάλιακα στο πρώτο για τον ΠΑΣ έδωσε ψυχολογία στους γηπεδούχους. Ακολούθησε η άστοχη εκτέλεση του Κάργα, με τους Ηλιάδη, Ακούνια και Κολομπίνο να αρκούν για να στείλουν την ΑΕΛ στους «16», όπου ήδη βρίσκονται η Αναγέννηση Καρδίτσας, ο Λεβαδειακός και οι Ολυμπιακός, ΠΑΟΚ, ΑΕΚ και Άρης.