17.9 C

Άφησε τον ΠΑΟΚ με τη… γλύκα ο Ολυμπιακός και πέρασε στους τελικούς!

Στους τελικούς του Λιγκ Καπ προκρίθηκε ο Ολυμπιακός που ηττήθηκε με 3-0 στην Πυλαία από τον ΠΑΟΚ, ωστόσο έκανε τη δουλειά στο χρυσό σετ. Η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ πέρασε στους τελικούς της διοργάνωσης για ακόμα μια φορά, εκεί όπου θα τεθεί αντιμέτωπος με τον Παναθηναϊκό, με το πρώτο ματς να γίνεται στο Ρέντη και τον επαναληπτικό στον Άγιο Θωμά.

Οι Ερυθρόλευκοι που είχαν επικρατήσει στο πρώτο παιχνίδι στο «Μελίνα Μερκούρη» κόντρα στον ΠΑΟΚ, χρειαζόταν δύο σετ για να προκριθεί στον τελικό. Με την εμφάνιση του, όμως, έκανε το ματς… ντέρμπι. Η ομάδα του Μουνιόθ έδειξε να μην έχει την απαιτούμενη συγκέντρωση από τη θέση του σέρβις και ο ΠΑΟΚ το εκμεταλλεύτηκε, χωρίς να κάνει κάτι… εντυπωσιακό.

Οι παίκτες του Δεληκώστα πίεσαν στο σέρβις την αντίπαλη υποδοχή, ο Χουσάι βρέθηκε σε κακή μέρα και ο Φαν Ντάικ μπορεί να μην ήταν ιδιαίτερα καλός επιθετικά, ωστόσο βοήθησε στο μπλοκ (έσπασε αρκετές επιθέσεις και βοήθησε τους συμπαίκτες του να χτυπήσουν στην κόντρα).

Οι παίκτες των ασπρόμαυρων με κορυφαίο τον Φιλίποφ που μοίρασε υποδειγματικά το παιχνίδι οδήγησε το ματς στο χρυσό σετ, εκεί όμως ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε σοβαρός, έχτισε διαφορά τεσσάρων πόντων (6-10) και έφτασε τελικά στη νίκη με τον ΠΑΟΚ να διαμαρτύρεται έντονα για τις αποφάσεις των διαιτητών και το video check.

Τα σετ: 3-0 (26-24, 25-21, 25-22, 9-15 χρυσό σετ)