20.9 C

Αγγλία – Σκωτία 0-0: «Κόλλησαν» στο μηδέν

Σε μία κλασική βρετανική μονομαχία με πολύ σκληράδα και πάθος, Αγγλία και Σκωτία ήρθαν ισόπαλες 0-0 στο «Γουέμπλεϊ» για τη 2η αγωνιστική του Group D στο EURO 2020. Οι Άγγλοι, που διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι στο 79′, έφτασαν τους τέσσερις βαθμούς και οι Σκωτσέζοι έκαναν «σεφτέ», παίρνοντας τον πρώτο τους βαμό, και εξακολουθούν να ελπίζουν για πρόκριση, αλλά για δεύτερο διαδοχικό ματς εμφάνισαν επιθετική δυστοκία και παραμένουν χωρίς γκολ στη διοργάνωση.

Να σημειωθεί πως αυτό ήταν το 100ό, ιστορικό, επίσημο ματς ανάμεσα στην Αγγλία και τη Σκωτία! Η Αγγλία έφτασε τους τέσσερις βαθμούς και είναι πολύ κοντά στην πρόκριση στους «16», ενώ η Σκωτία με τον πρώτο της βαθμό στο EURO 2020 εξακολουθεί να ελπίζει, αλλά πρέπει να κερδίσει την Κροατία στην τελευταία αγωνιστική.

Τα στιγμιότυπα του αγώνα:

Τα «Τρία Λιοντάρια» είχαν δυναμική εκκίνηση στην αναμέτρηση, αλλά ο Στόουνς στο 11′ σημάδεψε με κεφαλιά το δοκάρι, ενώ στο 13′ το κοντινό πλασέ του Μάουντ κατέληξε άουτ. Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε άλλες ιδιαίτερες συγκινήσεις και η Σκωτία κρατούσε σχετικά εύκολα το μηδέν στην εστία της και τους παίκτες του Σάουθγκεϊτ μακριά από τη μεγάλη περιοχή της.

Το συγκρότημα του Κλαρκ απείλησε, μάλιστα, στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς στο 62ο λεπτό βρέθηκε πολύ κοντά στο γκολ, όταν ο Ντάικς σούταρε και η μπάλα πήρε πορεία προς τα δίχτυα, αλλά ο Τζέιμς πρόλαβε και απομάκρυνε πάνω στη γραμμή! Στο 77′ ο Άνταμς βρέθηκε απέναντι στον Πίκφορντ, αλλά αστόχησε απελπιστικά.

Πάντως, η Αγγλία διαμαρτυρήθηκε έντονα για πέναλτι στο 79′, όταν ο Ρόμπερτσον «πάτησε» εντός μεγάλης περιοχής τον Στέρλινγκ, αλλά ο Λαόθ δεν… συγκινήθηκε. Ωστόσο, επαφή, υπήρξε, χωρίς το VAR να παρέμβει και να ειδοποιήσει τον Ισπανό διαιτητή ότι πρέπει να ελέγξει τη φάση στο μόνιτορ!

Δείτε τη φάση με το πέναλτι που ζήτησε η Αγγλία!

ΓΚΟΛ:

Διαιτητής: Αντόνιο Ματέου Λαόθ (Ισπανία)
Βοηθοί: Πάου Θεμπριάν Ντεβίς (Ισπανία), Ρομπέρτο ντελ Παλομάρ (Ισπανία)
Τέταρτος: Τσουνεΐτ Τσακίρ (Τουρκία)
Διαιτητής VAR: Αλεχάντρο Ερνάντεθ (Ισπανία)
Διαιτητές AVAR: Χοσέ Μαρία Σάντσεθ (Ισπανία), Φίλιπο Μέλι (Ιταλία), Πάολο Βαλέρι (Ιταλία)

Κίτρινες κάρτες: 16′ ΜακΓκίν, 87′ Ο’ Ντόνελ

Αγγλία (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Τζέιμς, Στόουνς, Μινγκς, Σόου, Ράις, Φίλιπς, Φόντεν (63′ Γκρίλις), Μάουντ, Στέρλινγκ, Κέιν (74′ Ράσφορντ).

Σκωτία (Στιβ Κλαρκ): Μάρσαλ, ΜακΤόμινι, Χάνλεϊ, Τίρνεϊ, Ο’ Ντόνελ, Ρόμπερτσον, Γκίλμουρ (76′ Άρμστρονγκ), ΜακΓκίν, ΜακΓκρέγκορ, Άνταμς (86′ Νίσμπετ), Ντάικς.