18.7 C

Άγιαξ – Άλκμααρ 1-2: Θρίαμβος με την υπογραφή του Παυλίδη! (vid)

Ο Άγιαξ υποχρεώθηκε στη δεύτερη ήττα του στο πρωτάθλημα από την Άλκμααρ (1-2), με τον Βαγγέλη Παυλίδη να πετυχαίνει το πρώτο τέρμα στο ματς.

Με την ήττα αυτή η ομάδα του Τεν Χαγκ πλέον κινδυνεύει να χάσει την πρωτιά στο πρωτάθλημα, καθώς η Αιντχόφεν έχει παιχνίδι λιγότερο και σε περίπτωση νίκης περνάει στην κορυφή.

To πρώτο ημίχρονο του ντέρμπι κύλησε χωρίς κάποια ουσιαστική ευκαιρία και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να βρίσκεται στο 0-0. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Βαγγέλης Παυλίδης έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, στο 50ο λεπτό, σουτάροντας ανενόχλητος μέσα από τη μεγάλη περιοχή.

Σχεδόν ένα 20λεπτο αργότερα ο Αλέ κατάφερε να ισοφαρίσει για τον Άγιαξ, με την φάση σε πρώτο χρόνο να εξετάζεται από τον VAR και τελικά το γκολ να μετράει κανονικά. Ωστόσο, η Άλκμααρ δεν τα παράτησε και στο 83′ ο Αμπουκλάλ βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή, διαμορφώνοντας το τελικό 1-2.

Το παιχνίδι θα μπορούσε να είχε λήξει με σκορ 2-2, ωστόσο αυτή τη φορά το VAR ακύρωσε το γκολ του Σούρς ως οφσάιντ.