22.6 C

Άγιαξ – Φίτεσε 2-1: Με 10 παίκτες νίκησε ο «Αίαντας»

Τρία στα τρία στο ολλανδικό πρωτάθλημα για Άγιαξ και Χέρενφεν.

Οι πρωταθλητές Ολλανδίας παρότι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από το 44΄ (αποβλήθηκε ο Άλβαρες) κατάφεραν να επιβληθούν με 2-1 της Φίτεσε, που γνώρισε την πρώτη εφετινή της ήττα.

Η Χέρενφεν επικράτησε με 1-0 της Φένλο των 9 παικτών (63΄ και 80΄ αποβλήθηκαν οι Πάτσονικ και Γιάνσεν), διατηρώντας το απόλυτο από την έναρξη του πρωταθλήματος. Βασικός σε όλο το 90λεπτο με τους φιλοξενούμενους ήταν ο Γιώργος Γιακουμάκης.

Η Άλκμααρ προηγήθηκε 3-1 στην έδρα της Φορτούνα Σιτάρντ, αλλά δεν κατάφερε να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη στην Eredivisie. Οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 1-3 στο 69΄, μείωσαν στο 79΄ και στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων «ανταμείφθηκαν» για την προσπάθειά τους με το γκολ της ισοφάρισης για το τελικό 3-3 και τον πρώτο τους βαθμό στο πρωτάθλημα.

Ο Παντελής Χατζηδιάκος ξεκίονησε στην ενδεκάδα της Αλκμααρ κι αντικαταστάθηκε στο 71΄ από τον Ρέιντερς.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ