21.1 C

«Άγιος Βασίλης» της Λίβερπουλ η… Γουλβς!

Με τρία γκολ μέσα σε 15' η Γουλβς επιβλήθηκε με ανατροπή 3-1 της Τότεναμ στο «Γουέμπλεϊ» και έδωσε τη δυνατότητα στη Λίβερπουλ να αυξήσει τη διαφορά της από τη δεύτερη θέση

Την έκπληξη της αγωνιστικής έκανε η Γουλβς νικώντας με ανατροπή 3-1 την Τότεναμ στο Γουέμπλεϊ.

Η ομάδα του Νούνο Εσπίριτο Σάντος αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Χάρι Κέιν, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και γύρισε το παιχνίδι μέσα σε 15′ στο δεύτερο ημίχρονο! Μάλιστα, έκανε… δώρο στην πρωτοπόρο Λίβερπουλ, η οποία αν κερδίσει την Άρσεναλ έχει τη δυνατότητα να αυξήσει τη διαφορά της από τη δεύτερη θέση στους εννέα βαθμούς.

Η Τότεναμ ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων και δεν επέτρεψε στη Γουλβς να βγει από το «καβούκι» της. Στο 22′ ο Χάρι Κέιν επιβεβαίωσε την ανωτερότητα της ομάδας του με ένα φανταστικό γκολ με σουτ εκτός περιοχής, το οποίο δεν μπόρεσε να αποσοβήσει ο Ρούι Πατρίσιο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Γουλβς ξεθάρρεψε και αφού κράτησε αρκετά την μπάλα στην κατοχή της, έκλεισε την Τότεναμ στην περιοχή της και στο 72′ ο Μπολί με κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ ισοφάρισε σε 1-1.

Πριν καλά καλά, συνέλθει η ομάδα του Μαουρίσιο Ποκετίνο, ο Ραούλ Χιμένες πέτυχε το 1-2 για τους «λύκους» στο 83′. Το τελικό 1-3 διαμόρφωσε ο Έλντερ Κόστα στο 87′, όταν από εξαιρετική κάθετη πάσα του Νέβες βγήκε τετ α τετ με τον Λορίς και τον πλάσαρε εύστοχα.

Η Γουλβς επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο αγωνιστικές και έφτασε στην έβδομη θέση με 29 βαθμούς, ενώ η Τότεναμ παρέμεινε στη δεύτερη θέση με 45, έναν περισσότερο από την τρίτη Μάντσεστερ Σίτι, η οποία έχει ματς λιγότερο.