15.9 C

Αγκαλιά με την πρόκριση η εθνική Ελπίδων! (video)

Η εθνική Ελπίδων νίκησε εκτός έδρας την Τσεχία (2-1) και βρίσκεται αγκαλιά με την πρόκριση στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος

Χάρη σε δυο όμορφα γκολ από τον Λημνιό (43′) και τον Τσιμίκα (56′), η εθνική Ελπίδων πήρε τη νίκη μέσα στην Τσεχία με 2-1 και βρίσκεται αγκαλιά με την πρόκριση στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, δυο αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση των προκριματικών!

Οι ποδοσφαιριστές του Αντώνη Νικοπολίδη άνοιξαν το σκορ δυο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου 45λεπτου, όταν ο εξτρέμ του ΠΑΟΚ πέρασε ωραία από την αριστερή πλευρά τρεις αντιπάλους του και τελείωσε ιδανικά τη φάση με το δεξί.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να «απαντήσουν» στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους με τον Τάκατς, ο οποίος εκμεταλλευόμενος σέντρα του Λάντρα πήρε την κεφαλιά και νίκησε τον Κότσαρη, κάνοντας το 1-1 (50′).

Ωστόσο, έξι λεπτά αργότερα η ελληνική ομάδα βρήκε ξανά τον τρόπο να προηγηθεί στο σκορ με ένα επίσης ωραίο γκολ όπως και το πρώτο! Ο αριστερός μπακ του Ολυμπιακού, Κώστας Τσιμίκας, με το… κακό του πόδι, το δεξί, νίκησε με συρτό σουτ τον αντίπαλο τερματοφύλακα για να κάνει το 1-2, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος.

Την επόμενη αγωνιστική (12/10) το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αντιμετωπίζει την Κροατία εκτός έδρας, ενώ η αυλαία των προκριματικών πέφτει στο Περιστέρι (16/10) με αντίπαλο τη Λευκορωσία.