16.8 C

Αγκάλιασαν τον τίτλο οι «αετοί»

Η Μπενφίκα πέρασε από την έδρα της Ρίο Άβε (2-3) και με νίκη την τελευταία αγωνιστική σφραγίζει τον τίτλο

Με την Πόρτο να επικρατεί άνετα με 4-0 εκτός έδρας της Νασιονάλ, η Μπενφίκα είχε το μυαλό της μόνο στη νίκη στο ματς με τη Ρίο Άβε.

Έστω κι αν αγχώθηκε στο φινάλε, τελικά την πήρε και εφόσον τελευταία αγωνιστική δεν… αυτοκτονήσει στο «Ντα Λουζ» κόντρα στην αδιάφορη Σάντα Κλάρα, τότε παίρνει τον τίτλο πρωταθλήματος. Η Πόρτο την τελευταία αγωνιστική υποδέχεται τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας στο «Ντραγκάο»

Στα του ματς, ο Ράφα Σίλβα άνοιξε το σκορ στο 3′ για τους φιλοξενούμενους, ενώ ο Ζοάο Φέλιξ διπλασίασε τα τέρματα τους στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Η Ρίο Άβε ξαναμπήκε στο ματς με τον Ταραντίνι στο 50′, αλλά ο Πίτσι στο 56′ έκανε το 1-3. Ο Χερόνιμο στο 84ο λεπτό μείωσε σε 2-3 αλλά παρά την πίεση δεν κατάφερε να πάρει έστω την ισοπαλία.

Στην αναμέτρηση βασικός αγωνίστηκε όλο το 90λεπτο ο Ανδρέας Σάμαρης.