22.5 C

Αγκάλιασε το σεντόνι η Αταλάντα

Προσπέρασε την Ίντερ η σούπερ Αταλάντα

Η Αταλάντα ξεπέρασε και το εμπόδιο της Τζένοα, καθώς επικράτησε με 2-0, με τα γκολ των, Μούσα Μπάρου στο 46’ λεπτό, και του Καστάνιε στο 53’. Με την νίκη αυτή η Αταλάντα προσπέρασε την Ίντερ που βρίσκεται στην 3η θέση που έχει ένα παιχνίδι λιγότερο.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο κυρίως, καταφέρνοντας να χτυπήσουν τις αμυντικές αδυναμίες της ομάδας του Πραντέλι. Η Τζένοα το μόνο που κατάφερε ήταν να αγχώσει στα τελευταία λεπτά την Αταλάντα μειώνοντας το σκορ με τον Γκόραν Πάντεφ.

Η ομάδα του Πιέρο Γκασπερίνι έχει κάνει μια εξαιρετική πορεία, και δίκαια βρίσκεται μια ανάσα από την έξοδο στο Τσάμπιονς Λίνγκ της νέας περιόδου, αλλά το κερασάκι στην τούρτα θέλουν να μπει με την κατάκτηση του Κυπέλλου Ιταλίας απέναντι στην Λάτσιο.