16.7 C

Αγριεμένη «αρκούδα» κόντρα στην Μπαρτσελόνα

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ήταν επιβλητική στην πρεμιέρα της Euroleague και νίκησε με 95-75 την Μπαρτσελόνα

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ξεκίνησε με το δεξί στην πρεμιέρα της Euroleague, καθώς διέλυσε την Μπαρτσελόνα με 95-75. Γενικότερα οι φιλοξενούμενοι ήταν μαχητικοί αλλά δεν είχαν σταθερή απόδοση, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να το εκμεταλλευτούν με τον καλύτερο τρόπο.

Η πρώτη περίοδος ήταν ανταγωνιστική και οι δύο ομάδες βρισκόντουσαν κοντά στο σκορ. Ωστόσο η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πάτησε γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και μ’ ένα επιμέρους σκορ 30-12 κατάφερε να περάσει μπροστά με 51-29. Ουσιαστικά έβαλε τις βάσεις για μια εύκολη επικράτηση.

Παρ’ όλα αυτά η Μπαρτσελόνα επανήλθε στο ματς, καθώς αντέδρασε και πραγματοποίησε μια εξαιρετική τρίτη περίοδο. Έτσι, μ’ ένα επιμέρους σκορ 29-18, κατάφερε να μειώσει στους 11 και να αυξήσει και πάλι το ενδιαφέρον στο ματς. Όμως η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήταν αποφασισμένη να πάρει το ματς και στην τελευταία περίοδο δεν άφησε περιθώρια στην Μπαρτσελόνα.

Κάπως έτσι, οι γηπεδούχοι κέρδισαν με 95-75 και ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στη φετινή Euroleague. Τέλος, να αναφέρουμε ότι οι δύο πρώην «Έλληνες» κινήθηκαν σε ρηχά νερά. Ο Ντάνιελ Χάκετ είχε 7 πόντους (1/3 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 2/2 βολές) σε 11:04, ενώ ο Κρις Σίνγκλετον είχε επίσης 7 πόντους (1/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 5/5 βόλες) σε 19:21.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 51-29, 69-58, 95-75