15 C

«Αγριεμένη» η Παρί στο ξεκίνημά της

Η ομάδα του Τουχέλ αγρίεψε από πολύ νωρίς και διέσυρε την Μονακό με 4-0!

Αγριεμένη Παρί διέσυρε την Μονακό με τεσσάρα στο πρώτο παιχνίδι επίσημο για την νέα αγωνιστική περίοδο που αφορά το Super Cup Γαλλίας.

Η ομάδα του Τούχελ είχε ένα εύκολο έργο απέναντι στην Μονακό, την οποία συνέτριψε 4-0 στη Σενζέν της Κίνας, με αποτέλεσμα να κατακτήσει το έκτο σερί Σούπερ Καπ της ιστορία της και όγδοο συνολικά και παράλληλα να περάσει μόνη πρώτη στη σχετική λίστα, προσπερνώντας τη Λιόν που έχει επτά!

Πρωταγωνιστής των Παριζιάνων ήταν ο Ντι Μαρία, καθώς πέτυχε δύο τέρματα, με το πρώτο στο 33’ –που έδωσε και το προβάδισμα στην ομάδα του- να ήταν με πολύ ωραία απευθείας εκτέλεση φάουλ. Ο Αργεντινός έβαλε και το… κερασάκι στην τούρτα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Τα άλλα γκολ της Παρί σημείωσαν οι Ενκουκού στο 40’ και Γουεά στο 67’. Ανέπαφη κράτησε την εστία του στο πρώτο επίσημο ματς με τη φανέλα των πρωταθλητών Γαλλίας, ο Τζανλουίτζι Μπουφόν.

Για περίπου 15 λεπτά αγωνίστηκε ο Νεϊμάρ, περνώντας ως αλλαγή στο 75′ στη θέση του Βεράτι, με αυτό να είναι το πρώτο του παιχνίδι με τους Παριζιάνους μετά τα τέλη Φλεβάρη.