16.4 C

Αϊντχόφεν – ΠΑΟΚ 3-2: Τον πήρε η κατηφόρα

Το γρήγορο 0-2 δεν ήταν αρκετό για τον ΠΑΟΚ. Η Αϊντχόφεν πέτυχε τέσσερα γκολ, αν και το πρώτο της το ακύρωσε ο βοηθός για οφσάιντ με πέντε παίκτες να καλύπτουν τον σκόρερ!

Από τον παράδεισο στην… κόλαση. Η Αϊντχόφεν βρέθηκε πίσω στο σκορ με δύο τέρματα, είδε τον διαιτητή να της ακυρώνει καθαρό γκολ – απουσία VAR – παρόλα αυτά έφερε… τούμπα τον ΠΑΟΚ και έχει πια τον πρώτο λόγο μαζί με τη Γρανάδα για την πρόκριση.

Ο Δικέφαλος του Βορρά έκανε εκρηκτικό ξεκίνημα και αιφνιδίασε τους γηπεδούχους, οι οποίοι νόμιζαν πως η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία θα μείνει πίσω και πρώτα θα αμυνθεί.

Ο Ροντρίγκο στο 4′ έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Τζόλη που εκτέλεσε (η μπάλα βρήκε και στον Βαρέλα) και κατέληξε στα δίχτυα του Εμβογκό για το 0-1.

Στο 10′ οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσα αλλά ο επόπτης είδε ένα ανύπαρκτο οφσάιντ στον Μάλεν που πλάσαρε στο δεύτερο δοκάρι μετά από εκτέλεση κόρνερ (καλυπτόταν από πολλούς παίκτες). Ο φορ των Ολλανδών καλυπτόταν κανονικά και είναι να… απορεί κανείς τι σκεφτόταν ο επόπτης σε εκείνη τη φάση. Θυμίζουμε πως στη φάση των ομίλων του Europa League δεν υπάρχει VAR.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, από την εκπληκτική πάσα του Σβαμπ στον Τζόλη, ο φοβερά ταλαντούχος μεσοεπιθετικός του ΠΑΟΚ πέτυχε το 0-2 και όλα έδειχναν πως η ομάδα του Γκαρσία θα έχει ένα εύκολο έργο.

Ο Γκάπκο φρόντισε να μειώσει σε 1-2 στο 20′ και να δώσει ενδιαφέρον στο ματς, με τον ΠΑΟΚ σταδιακά να μην έχει καθαρό μυαλό στην τελική ενέργεια και τελικά να το πληρώνει στο δεύτερο ημίχρονο, όταν τα πράγματα εξελίχθηκαν διαφορετικά.

Η PSV μπήκε αποφασισμένη και κράτησε την μπάλα, έκανε το παιχνίδι της χωρίς άγχος και μέσα σε τρία λεπτά καθάρισε το τρίποντο. Στο 51′ ο Μαντουάκε με πλασέ από το ύψος του πέναλτι, ενώ στο 53′ ο Μάλεν πήρε ριμπάουντ από απόκρουση του Ζίφκοβιτς και έγραψε το 3-2.

Ο Δικέφαλος του Βορρά δεν κατάφερε από κει και ύστερα να φανεί απειλητικός και οι Ολλανδοί αρκετά εύκολα διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα. Η… κατηφόρα κόστισε στον ΠΑΟΚ που πλέον θέλει μόνο νίκη με τη Γρανάδα και διπλό στην Κύπρο επί της Ομόνοιας για να βρεθεί στους 32.

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ – ΠΑΟΚ 3-2

Γήπεδο: Στάδιο Φίλιπς

Σκόρερ: 20′ Γκάπκο, 51′ Μαντουάκε, 53′ Μάλεν / 4′ Βαρέλα, 14′ Τζόλης

Διαιτητής: Τρεϊμάνις (ΛΕΤ)

Κίτρινες: Ντάμφραϊς / Τσιγγάρας, Ελ Καντουρί, Αουγκούστο, Μπίσεσβαρ

Αϊντχόφεν (Σμιντ): Εμβογκό, Ντάμφρις, Τέζε, Μποσαλί, Μαξ, Ροζάριο, Μαντουέκε (78′ Μάουρο Τζούνιορ), Σανγκαρέ, Γκάπκο, Μάλεν (90+2′ Λεντέσμα), Ζάχαβι (71′ Χέντριξ).

ΠΑΟΚ (Γκαρσία): Ζίφκοβιτς, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Ίνγκασον, Κρέσπο, Καντουρί, Σβαμπ, Τσιγγάρας (70′ Αουγκούστο), Α. Ζίβκοβιτς, Τζόλης (58′ Μουργκ), Τσόλακ (69′ Σφιντέρσκι).