21.4 C

Άιντραχτ – Ντόρτμουντ 2-3: Τρομερή ανατροπή από το 2-0, στο -6 από την Μπάγερν!

Αδιανόητη ανατροπή ολοκλήρωσε στη Φρανκφούρτη απέναντι στη φορμαρισμένη Άιντραχτ η Ντόρτμουντ, με τους Βεστφαλούς να… επιστρέφουν από την κόλαση (2-3) και να πανηγυρίζουν τρίποντο που τους φέρνει στο -6 από την πρωτοπόρο Μπάγερν!

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο πρώτο μέρος και μάλιστα με δύο γκολ μέσα σε εννέα λεπτά, όμως οι Βεστφαλοί τα γύρισαν όλα «τούμπα» λίγα δευτερόλεπτα πριν ο διαιτητής σφυρίξει για τελευταία φορά.

Το 1-0 έκανε ο Μπορέ στο 15 λεπτό με μία ατομική προσπάθεια εντός της περιοχής, ενώ ο ίδιος στο 24′ πέτυχε και δεύτερο τέρμα, δίνοντας την εντύπωση στην ομάδα του πως θα ήταν μία εύκολη βραδιά.

Όμως τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν ιδανικά για τους παίκτες του Γκλάσνερ, με τον Αζάρ να κάνει την αρχή μειώνοντας στο 71ο λεπτό σε 1-2. Χρειάστηκε να περάσουν 16 λεπτά για να έρθει το ματς στα ίσα, με τον Μπέλιγχαμ στο 87′ να κάνει το 2-2. Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι, δεν αρκέστηκαν στον έναν βαθμό και με τον Νταχούντ στο 89′ κατάφεραν να φέρουν τα πάνω-κάτω στο ματς, διαμορφώνοντας το τελικό 2-3.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 18ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 7/1

Μπάγερν – Γκλάντμπαχ 1-2 (18′ Λεβαντόφσκι / 27′ Νόιχαους, 31′ Λάινερ)

Σάββατο 8/1

Λειψία – Μάιντς 4-1 (21′ πεν., 61′ Αντρέ Σίλβα, 47′ Σόμποσλαϊ, 58′ Ενκουνκού / 57′ Λι)

Λεβερκούζεν – Ουνιόν Βερολίνου 2-2 (38′ Σικ, 84′ Τα / 45′, 50′ Πρόμελ)

Φράιμπουργκ – Αρμίνια Μπίλεφελντ 2-2 (6′ Χάμπερερ, 46′ Γου-Γεόνγκ / 60′ Οκουγκάβα, 87′ Λάσμε)

Χόφενχαϊμ – Άουγκσμπουργκ 3-1 (38′, 44′ Μπεμπού, 90+3′ Ράουμ / 5′ Γκρέγκοριτς)

Γκρόιτερ Φιρτ – Στουτγκάρδη 0-0

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Ντόρτμουντ 2-3 (15′, 24′ Μπορέ / 71′ Θόργκαν Αζάρ, 87′ Μπέλιγχαμ, 89′ Νταχούντ)