19.3 C

Άιντραχτ – Ουνιόν Βερολίνου 1-2: Απρόσμενη προσπέραση

Ήττα-σοκ γνώρισε η Άιντραχτ στην έδρα της στη Φρανκφούρτη από την Ουνιόν Βερολίνου και επιβεβαίωσε για ακόμα μια φορά πως φέτος παραπαίει και δεν επιδεικνύει την παραμικρή… σταθερότητα στα αποτελέσματα της.

Αυτή τη φορά, η νεοφώτιστη Ουνιόν έκανε… πάρτι εκμεταλλευόμενη και μέρος των άδειων κερκίδων των γηπεδούχων (σ.σ. οι οπαδοί διαμαρτυρήθηκαν μέσω αποχής για να δείξουν την ενόχληση τους που τα ματς διεξάγονται Δευτέρα) και επικράτησε με 2-1, προσπερνώντας την ομάδα της Φρανκφούρτης στη βαθμολογία.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δίχτυα με τον Άντερσον στο δεύτερο ημίχρονο (49′), ενώ στο 67′ με το αυτογκόλ του Εντινκά γράφτηκε το 0-2. Η Άιντραχτ κατάφερε να μειώσει μόνο στο τελικό 1-2 με το αυτογκόλ του Χιούμπνερ μετά την προσπάθεια του Αντρέ Σίλβα, έντεκα λεπτά πριν το φινάλε.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 23ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 21/2

Μπάγερν – Πάντερμπορν 3-2 (25′ Γκνάμπρι, 70′ 88′ Λεβαντόφσκι / 44′ Σρμπένι, 75′ Μίτσελ)

Σάββατο 22/2

Γκλάντμπαχ – Χόφενχαϊμ 1-1 (11′ Γκίντερ / 90+2′ Ριμπέιρο)

Βέρντερ Βρέμης – Ντόρτμουντ 0-2 (52′ Ζαγκαντού, 66′ Χάλαντ)

Χέρτα – Κολωνία 0-5 (4′, 22′ Κόρδοβα, 37 αυτ. Γιάρσταϊν, 62′ Κάιντς, 69′ Ουτ)

Φράιμπουργκ – Φορτούνα Ντίσελντορφ 0-2 (37′ Χόφμαν, 61′ Τόμι)

Σάλκε – Λειψία 0-5 (1′ Ζάμπιτζερ, 61′ Βέρνερ, 67′ Χάλστενμπεργκ, 80′ Ανχελίνο 89′ Φόρσμπεργκ)

Κυριακή 23/2

Λεβερκούζεν – Άουγκσμπουργκ 2-0 (25′ Ντιαμπί, 59′ Αμίρι)

Βόλφσμπουργκ – Μάιντς 4-0 (21′ Μπρέκαλο, 45′, 68′ Στέφεν, 49′ Γκέραρντ)

Δευτέρα 24/2

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Ουνιόν Βερολίνου 1-2 (79′ αυτ. Χιούμπνερ / 49′ Άντερσον, 67′ αυτ. Εντινκά)