16.4 C

Ακόμα βάζει γκολ η Σεβίλλη, ένα ήταν αρκετό για Κράσνονταρ

Η Σεβίλλη φιλοδώρησε με πέντε γκολ την Σταντάρ Λιέγης εντός έδρας, ενώ η Κράσνονταρ έβαλε μόλις ένα κόντρα στην Ακισάρσπορ

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε η Σεβίλλη την εντός έδρας αναμέτρηση της με την Σταντάρ Λιέγης την οποία συνέτριψε με 5-1 στο «Σάντσεθ Πιθχουάν».

Η Σεβίλλη άνοιξε το σκορ στο 8’ με την εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Μπανέγκα, ο οποίος δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Οτσόα. Οι Βέλγοι ισοφάρισαν σε 1-1 στο 39’ με την προβολή του Τζενεπό.

Όμως δεν χάρηκαν για πολύ, αφού δύο λεπτά αργότερα ο Βάθκεθ έδωσε ξανά το προβάδισμα στο σκορ στους γηπεδούχους με εντυπωσιακό μακρινό σουτ.

Η Σεβίλλη πέτυχε το τρίτο γκολ της στο 49’ με το πλασέ του Μπεν Γεντέρ στην κίνηση. Στο 70’ ο Τυνήσιος επιθετικός ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1. Πέντε λεπτά αργότερα ο Μπανέγκα σημείωσε το πέμπτο γκολ των γηπεδούχων με πέναλτι.

Σεβίλλη: Βάτσλικ, Χεσούς Νάβας (80’ Νολίτο), Καρίσο, Κιέρ, Σέρχιο Γκόμεθ, Αράνια, Μπανέγκα, Αμαντού (15’ Μέσα), Βάθκεθ (75’ Σαράμπια), Πρόμες, Μπεν Γεντέρ
Σταντάρ Λιέγης: Οτσόα, Καβαντά, Λουγινταμά, Λαΐφης, Φαΐ, Βανχόισντεν, Τζενεπό (62’ Λεστιέν), Μάριν, Τσίμιροτ, Ορλάντο Σα (62’ Εμόντ), Καρσελά (78’ Αγκμπό)

Ένα γκολ ήταν αρκετό για να δώσει τη νίκη στην Κράσνονταρ με 1-0 επί της Ακισάρσπορ εκτός έδρας για τον δέκατο όμιλο.

Οι Ρώσοι πέτυχαν το γκολ που τους έδωσε τελικά το «διπλό» στο 26’ με το σουτ του Κλάεσον, που δεν μπόρεσε να το αποκρούσει ο γκολκίπερ των γηπεδούχων Εζτούρκ.

Ακισάρσπορ: Εζτούρκ, Βρσάγεβιτς, Οσμανπασά, Γιουμλού, Κέλες (80’ Αγίκ), Σερζίνιο, Σισοκό, Ρεγκατέν (60’ Μανού), Ζοζούε (60’ Κίσα), Βουράλ, Σελεζνιόβ
Κράσνονταρ: Κριτσιούκ, Στότσκι, Μαρτίνοβιτς, Σπάγιτς, Ραμίρες, Γκαζίνσκι, Καμπορέ, Μαμάεφ (69’ Περέιρα), Βάντερσον (79’ Κουέβα) , Άρι ντα Σίλβα (84’ Πετρόφ), Κλάεσον