15.7 C

Αλαβές – Βαλένθια 2-2: Έσωσαν τον βαθμό με δύο γκολ σε πέντε λεπτά οι νυχτερίδες

Η ματσάρα στη Βιτόρια είχε από ένα ημίχρονο για Αλαβές και Βαλένθια, αλλά κανέναν νικητή. Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τον βαθμό (2-2) και οι φιλοξενούμενοι πρέπει να είναι ικανοποιημένοι που γύρισαν από το εις βάρος τους 2-0 με δύο γκολ μέσα σε πέντε λεπτά.

Ο Λούκας Πέρεθ είχε κέφια και φρόντισε μόλις στο δεύτερο λεπτό να μοιράσει γκολ από εκτέλεση κόρνερ. Ο αμαρκάριστος Τσίμο Ναβάρο έκανε το σουτ και πέτυχε το 1-0 κόντρα σε μία Βαλένθια που ήταν σε… άλλο γήπεδο.

Ο Γκιγιαμόν στο 16′ γκρέμισε τον Ριόχα και ο Λούκας Πέρεθ ανέλαβε την εκτέλεση πέναλτι για το 2-0.

Η εικόνα του ματς δεν έδειχνε πως η Βαλένθια θα επέστρεφε. Κι όμως, ο Βαγέχο που πέρασε ως αλλαγή στο 58′ μείωσε σε 1-2 στο 72′ με προβολή σε κενή εστία μετά το γύρισμα του Γκαμεϊρό. Το τελικό 2-2 διαμόρφωσε στο 77′ με κεφαλιά ο Γκιγιαμόν μετά την εκτέλεση κόρνερ του Σολέρ.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 10ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 20/11

Οσασούνα – Ουέσκα 1-1 (68′ Νταβίντ Γκαρθία / 5′ Σάντρο)

Σάββατο 21/11

Λεβάντε – Έλτσε 1-1 (12′ Μελέρο / 64′ Τέτε)

Βιγιαρεάλ – Ρεάλ Μαδρίτης 1-1 (76′ πεν. Ζεράρ Μορένο / 2′ Μαριάνο Ντίας)

Σεβίλλη – Θέλτα 4-2 (5′ Κουντέ, 45+3′ Εν Νεσιρί, 85′ Εσκουδέρο, 87′ Μουνίρ / 10′ Άσπας, 36′ Νολίτο)

Ατλέτικο Μαδρίτης – Μπαρτσελόνα 1-0 (45+3′ Καράσκο)

Κυριακή 22/11

Έιμπαρ – Χετάφε 0-0

Καντίθ – Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-1 (66′ Ισάκ)

Γρανάδα – Βαγιαδολίδ 1-3 (63′ Ντομίνγκος Ντουάρτε / 45+2′ Πλάνο, 53′ Μάρκος Αντρέ, 90′ Ζότα)

Αλαβές – Βαλένθια 2-2 (2′ Τσίμο Ναβάρο, 16′ Λούκας Πέρεθ / 73′ Βαγέχο, 77′ Γκιγιαμόν)