18.1 C

All Star Game με θέαμα και σασπένς μέχρι το τέλος!

Σε παιχνίδι θρίλερ, με τις δύο ομάδες να παλεύουν για τη νίκη μέχρι το τέλος, σαν να ήταν… ο τίτλος του πρωταθλητή, εξελίχθηκε το φετινό All Star Game του NBA, που διεξήχθη στο Σικάγο.

Η ομάδα με αρχηγό τον ΛεΜπρόν Τζέιμς ήταν αυτή που τελικά πανηγύρισε, επικρατώντας της ομάδας του Γιάννη Αντετοκούνμπο, με τον αγώνα να κρίνεται με την εύστοχη βολή του Άντονι Ντέιβις που έκανε το τελικό 157-155.

Το σύστημα διεξαγωγής του φετινού All Star Game ήταν διαφορετικό, καθώς στην τελευταία περίοδο, πέρα από τα 24” της επίθεσης δεν υπήρχε χρονόμετρο και η νίκη θα κρινόταν στους 157 πόντους. Η Team Giannis ξεκίνησε την 4η περίοδο με προβάδισμα εννέα πόντων (133-124), ωστόσο δεν κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά ως το τέλος.

Ο Greek Freak τέλειωσε την αναμέτρηση με 25 πόντους (12/21 σουτ, 1/4 τρίποντα, 0/2 βολές), 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 μπλοκ σε 31 λεπτά συμμετοχής.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Κουάι Λέοναρντ, ο οποίος είχε 30 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, κερδίζοντας άξια το βραβείο που πήρε το όνομα του Κόμπι Μπράιαντ.

ΟΙ ΠΕΡΙΟΔΟΙ: 41-53, 92-83, 133-124, 155-157

TEAM GIANNIS (Νερς): Αντετοκούνμπο 25 (12/21 σουτ, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 μπλοκ), Σιάκαμ 15 (6 ριμπάουντ), Εμπίντ 22 (8/11 δίποντα, 6/8 βολές, 10 ριμπάουντ), Γουόκερ 23 (5/11 τρίποντα), Γιανγκ 10 (2 τρίποντα, 10 ασίστ), Αντεμπάγιο 8, Μπάτλερ 4, Μίντλετον 5 (1), Ίνγκραμ 2, Γκομπέρ 21 (10/11 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Λόουρι 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μίτσελ 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

TEAM LEBRON (Βόγκελ): Ντέιβις 19 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 3 μπλοκ), Τζέιμς 23 (2/10 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη), Λέοναρντ 30 (8/14 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χάρντεν 11 (3), Ντόντσιτς 8 (2), Σαμπόνις 2, Τέιτουμ 6, Γιόκιτς 5 (1), Πολ 23 (7/11 τρίποντα, 6 ασίστ), Γουέστμπρουκ 6, Σίμονς 17 (8/9 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπούκερ 6