12 C

Άλμπα – Ερυθρός Αστέρας 92-80: Χτίζουν σερί οι Γερμανοί

Από το κακό στο χειρότερο πηγαίνει ο Ερυθρός Αστέρας μετά από την απομάκρυνση του Μίλαν Τόμιτς, καθώς σημείωσε την τρίτη συνεχόμενη ήττα του, αυτήν τη φορά από την Άλμπα Βερολίνου με , στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Euroleague.

Η Άλμπα Βερολίνου, μετά από την δραματική νίκη της στο ΟΑΚΑ επί του Παναθηναϊκού ήθελε μία καλή εμφάνιση στην έδρα της κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα. Αυτή η εμφάνιση ήρθε, καθώς από την αρχή της αναμέτρησης, η ομάδα του Αΐτο Ρενέσες έδειξε ότι θέλει να είναι το… αφεντικό.

Η διαφορά έκλεισε στο +6 (21-15) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με την Άλμπα να πατάει γκάζι στη συνέχεια και να μην επιτρέπει στον Ερυθρό Αστέρα να αντιδράσει. Τελικά το πρώτο μισό τελείωσε με τους Γερμανούς μπροστά στο σκορ με 12 πόντους (46-34).

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα δεν άλλαξε, με τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και να μην επιτρέπουν στους φιλοξενούμενους να αντιδράσουν, σε καμία περίπτωση, με τη διαφορά μάλιστα να φτάνει στην υψηλότερη τιμή της, το +15 (90-75), δύο λεπτά πριν από το τέλος της αναμέτρησης.

Τελικά, η Άλμπα Βερολίνου, με τον Ρόκας Γκιερντάιτις να κάνει ένα ακόμη πολύ καλό παιχνίδι (22 π) πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 92-80 και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 3-6, ενώ από την άλλη ο Ερυθρός Αστέρας υποχώρησε στο 2-7.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 46-34, 67-54, 92-80