24.2 C

Άλμπα – Ολυμπιακός 71-78: Χαλάρωσε στο τέλος

Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη επί της Άλμπα Βερολίνου με 71-78, παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό μπάσκετ, αλλά στο τέλος οι Ερυθρόλευκοι χαλάρωσαν και έχασαν τη διαφορά που είχαν χτίσει κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Οι Ερυθρόλευκοι αγωνίστηκαν για πρώτη φορά με την εντυπωσιακή μαύρη εμφάνιση και ο Γιώργος Μπαρτζώκας αποφάσισε να ξεκινήσει μία «νέα» πεντάδα στην αναμέτρηση με τους Γερμανούς.

Πιο συγκεκριμενα τον αγώνα ξεκίνησαν οι Κώστας Σλούκας, Άαρον Χάρισον, Κώστας Παπανικολάου, Λιβιό Ζαν Σαρλ και Οκτάβιους Έλις.

Μπορεί, ο Ολυμπιακός να είχε μία αρκετά ψηλή πεντάδα στο παρκέ, αλλά αντιμετώπισε καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα σημαντικά προβλήματα στα ριμπάουντ, κυρίως τα αμυντικά, καθώς τα μπλοκ άουτ δεν λειτούργησαν σωστά και η Άλμπα ευτύχησε να κερδίσει τη μάχη στη συγκεκριμένη κατηγορία.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα εμφανίστηκε βελτιωμένη σε πολλά στοιχεία του παιχνιδιού της, όπως για παράδειγμα οι περιστροφές στην άμυνα και η ταχύτητα στην επίθεση. Από την αρχή της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος, χωρίς να αφήσει το περιθώριο στην Άλμπα να πάρει… κεφάλι στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο +2 για τους Ερυθρόλευκους (19-21).

Η συνέχεια ήταν ανάλογη με τον Άαρον Χάρισον να μην φοβάται να πάρει προσπάθειες από το τρίποντο, κάτι που είδαμε πρώτη φορά να συμβαίνει φέτος. Ο Αμερικανός έδειξε ότι δεν φοβάται να σουτάρει, ενώ παράλληλα αμυντικά ο Λιβιό Ζαν Σαρλ έδωσε πολύτιμες βοήθειες στην ομάδα του, προσθέτοντας σκληράδα, η οποία έλειπε σε σημαντικό βαθμό από το τουρνουά της Βαλένθια.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 35-39, ενώ με την έναρξη του δευτέρου, ο Ολυμπιακός κατάφερε να πατήσει γκάζι και να μην κοιτάξει ξανά πίσω του.

Μέχρι την τέταρτη περίοδο, οι Ερυθρόλευκοι είχαν χτίσει ένα σημαντικό προβάδισμα, που η Άλμπα στην τωρινή της κατάσταση δύσκολα μπορούσε να ανατρέψει. Οι Γερμανοί δεν έχουν καταφέρει ακόμα να βρουν τα πατήματά τους και έτσι ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε την αστάθεια της ομάδας του Αΐτο Ρενέσες.

Η διαφορά στην τρίτη περίοδο ανέβηκε στους 11 πόντους (51-62), ενώ με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου, εκτοξεύθηκε στους 14 (53-67).

Βέβαια, η Άλμπα δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα, καθώς κατάφερε να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης στα τελευταία λεπτά, μειώνοντας σε 71-73.

Τελικά με πρωταγωνιστή τον Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος κέρδισε φάουλ, σκόραρε, αλλά και δημιούργησε για τους συμπαίκτες του, η ελληνική ομάδα ανέκτησε τον έλεγχο και έφτασε στην τελική επικράτηση με 71-78.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 35-39, 51-62, 71-78

Άλμπα Βερολίνου (Ρενέσες): Λο 6(1), Σίβα 11 (2), Γκίφι 8(2), Ματισεκ 6(2), Σνάιντερ 5(1), Ολιντ 2, Φοντέκιο 5, Τίμαν 7(1), Γκρέιντζερ 10(2), Σίκμα 11, Λάμερς.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάρισον 14(1/1 δίπ., 4/6 τρ., 5 ασίστ), Λαρεντζάκης 3 (1/1 τρ., 4 ριμπ., 1 κλ., 2 ασ.), Σπανούλης 9 (1τρ., 5 ριμπ., 2 ασ.), Σλούκας 4 (2 ασ.), Μάρτιν 7 (6 ριμπ., 3 ασ., 3 κοψ.), Βεζένκοφ 4 (1 κλ.), Πρίντεζης 1, Παπανικολάου 9 (3/3 τρ., 3 ασ.), Ζαν Σαρλ 10 (2/2 β., 4/5 διπ., 1 ασ.), Τζένκινς 3(1τρ., 1 κλ., 1 ασ.), Έλις 10 (5/5 διπ., 5 ριμπ., ΜακΚίσικ 4 (1 ασ.).