15 C

Άλμπα – Ολυμπιακός 75-69: Απότομη χαλάρωση στο τέλος

Ο Ολυμπιακός έκλεισε με ήττα τα φιλικά του παιχνίδια ενόψει της έναρξης της νέας σεζόν της Euroleague, με την Άλμπα Βερολίνου να επικρατεί με 75-69, σε μία αναμέτρηση που οι Ερυθρόλευκοι ήταν κυρίαρχοι στο πρώτο ημίχρονο αλλά στο δεύτερο έριξαν απότομα την απόδοσή τους.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα, δεχόμενη μόλις 3 πόντους στα πρώτα επτά λεπτά. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 7-21, με τον Ολυμπιακό να δείχνει έτοιμος να κλείσει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τα φιλικά προετοιμασίας του.

Ίδια ήταν η συνέχεια στη δεύτερη περίοδο, με τους Ερυθρόλευκους να δείχνουν σημαντικά σημάδια βελτίωσης σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού τους, αλλά το πρόβλημα στο ριμπάουντ παρέμεινε. Πολλές φορές η μάχη για την κατοχή της μπάλας, μάλιστα, χανόταν και με κατεβασμένα τα χέρια από τους παίκτες του Ολυμπιακού, χωρίς καν να προσπαθούν να κάνουν μπλοκ άουτ.

Ωστόσο, επιθετικά οι Πειραιώτες ήταν εξαιρετικοί, καθώς μπόρεσαν να σημειώσουν άλλους 17 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο και να οδηγηθούν στα αποδυτήρια στο +14 (24-38), με τον Σλούκα να δείχνει ακόμα μία φορά ότι μπορεί να προσφέρει πάρα πολλά στοιχεία τα οποία έλειπαν τα προηγούμενα πέντε χρόνια από την ομάδα.

Στην τρίτη περίοδο, η Άλμπα Βερολίνουν προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά, αλλά και λόγω της απουσίας των Σπανούλη, Πρίντεζη και Χάρισον, ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να παραμείνει απειλητικός στο ένα μισό του παρκέ. Τελικά η ομάδα του Αΐτο Ρενέσες ξεκίνησε την αντεπίθεσή της στο τρίτο δεκάλεπτο, μειώνοντας στους οκτώ πόντους τη διαφορά (44-52).

Η πλήρης κατάρευση των Ερυθρόλευκων ήρθε στην τελευταία περίοδο της αναμέτρησης, όταν στην επίθεση δεν υπήρχε καθαρό μυαλό, με τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να υποπύπτουν σε πολλά φάουλ, ενώ παράλληλα στην άμυνα οι περιστροφές ήταν αρκετά αργές, με αποτέλεσμα οι Γερμανοί να βρουν ελεύθερα σουτ.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο αγώνας να… γυρίσει τούμπα και ο Ολυμπιακός από εκεί που κέρδιζε βρέθηκε να χάνει, αλλά σαν να μην έφτανε αυτό η Άλμπα κατάφερε να πάρει και διαφορά που στα τελευταία λεπτά οι Ερυθρόλευκοι δεν μπορούσαν να καλύψουν, παρά τις απέλπιδες προσπάθειες του Κώστα Σλούκα.

Μοιραία ήρθε η Άλμπα νίκησε και ο Ολυμπιακός έκλεισε με ήττα (75-69) τα φιλικά προετοιμασίας του, δείχνοντας πάντως να βάζει τις βάσεις για μία καλύτερη και πιο σταθερή χρονιά σε σχέση με πέρυσι.

Τα δεκάλεπτα: 7-21, 24-38, 44-52, 75-69

Άλμπα Βερολίνου (Ρενέσες): Λο 10(2), Σίβα 9(1), Γκίφι 10(2), Έρικσον 6(2), Ματισεκ 3(1), Σνάιντερ , Ολιντ 2, Φοντέκιο 4, Τίμαν 10(2), Γκρέιντζερ 9(2), Σίκμα 10(1), Λάμερς 2.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χαραλαμπόπουλος 6(2), Λαρεντζάκς 2, Κόνιαρης 2, Σλούκας 4 (11 ασ.), Μάρτιν 10 (6 ριμπ., 2 κλ, 1 ασ.), Βεζένκοφ 23(4), Παπανικολάου 5 (1τρ., 4 ριμπ.), Ζαν Σαρλς 10 (4 ριμπ., 1 κόψ.), Τζένκινς, Έλις (6 ριμπ., 2 κοψ.), ΜακΚίσικ 7 (2).