17 C

Άλμπα – Ολυμπιακός 80-99: Παρέλαση του κόκκινου στρατού στο Βερολίνο

Ο Ολυμπιακός πήρε μία εύκολη νίκη κόντρα στην Άλμπα Βερολίνου με 80-99, στο πλαίσιο της δέκατης αγωνιστικής της Euroleague, συνεχίζοντας τις καλές εμφανίσεις και βελτίωσε το ρεκόρ του σε 4-6, ενώ η γερμανική ομάδα υποχώρησε στο 3-7.

Ο Ολυμπιακός το βράδυ της Τρίτης (19/11) έχασε το παιχνίδι από την Μπάγερν Μονάχου μέσα από τα χέρια του, αλλά η εμφάνισή του στο Audi Dome ήταν εξαιρετική. Έτσι, στον αποψινό αγώνα, οι Ερυθρόλευκοι συνέχισαν να αποδίδουν πολύ καλό μπάσκετ, αφήνοντας πίσω τους την ήττα από την Μπάγερν.

Ο Κεστούτις Κεμζούρα ξεκίνησε την αναμέτρηση με την ίδια πεντάδα που ξεκινά τους τελευταίους αγώνες, πραγματοποιώντας μόνο μία μικρή αλλαγή, καθώς αντί για τον Γιώργο Πρίντεζη στη βασική πεντάδα βρέθηκε ο Όγκουστιν Ρούμπιτ, ενώ οι υπόλοιποι τέσσερις ήταν οι Βασίλης Σπανούλης, Αντώνης Κόνιαρης, Κώστας Παπανικολάου και Νίκολα Μιλουτίνοφ.

Οι Ερυθρόλευκοι μπήκαν στη Mercedes-Benz Arena, με όρεξη και μεγάλη ενέργεια, καθώς από την αρχή πίεσαν πολύ την Άλμπα, η οποία κατάφερε να σκοράρει μόλις 17 πόντους. Παράλληλα, επιθετικά η ομάδα του Κεμζούρα ήταν πάρα πολύ παραγωγική, σημειώνοντας 30 πόντους και κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +13.

Η συνέχεια ήταν ανάλογη, με τους Ερυθρόλευκους να κυριαρχούν πλήρως στο παρκέ και με εξαιρετικά ποσοστά στα σουτ μπόρεσαν να προηγηθούν στο ημίχρονο με 17 πόντους (38-55)

Με την έναρξη του δεύτερου μισού του αγώνα, ο Ολυμπιακός δεν έριξε την απόδοσή του και έδειξε στην Άλμπα ότι αυτός θα είναι ο κυρίαρχος και σε αυτό το εικοσάλεπτο. Οι Ερυθρόελυκοι πάτησαν ακόμα περισσότερο το γκάζι και στα μέσα της τρίτης περιόδου, η διαφορά έφτασε την υψηλότερη τιμή της, το +26 (43-69).

Ο Ολυμπιακός, με μπροστάρηδες τους Έλληνες παίκτες του, καθώς ο Πρίντεζης σημείωσε 15 πόντους, ο Παπανικολάου 12 και ο Σπανούλης 11, κατάφερε να παραμείνει μπροστά στο σκορ και δεν επέτρεψε στην ομάδα του Αΐτο Ρενέσες να μπει στη διεκδίκηση της νίκης.

Παράλληλα, ο Όγκουστιν Ρούμπιτ έκανε το καλύτερο παιχνίδι του με τη φανέλα του Ολυμπιακού, σημειώνοντας 16 πόντους (5/10 διπ, 1/2 τριπ, 3/3 βολές) και έδωσε σημαντικές λύσεις στο επιθετικό κομμάτι της ομάδας του.

Η Άλμπα στην τελευταία περίοδο προσπάθησε να επιστρέψει στον αγώνα, αλλά ήταν ήδη πολύ αργά και έτσι ο Ολυμπιακός πήρε μία πολύ εύκολη νίκη, συνεχίζοντας τις καλές εμφανίσεις και δείχνοντας ότι σε κάθε αγώνα μπορεί να έχει διαφορετικούς πρωταγωνιστές.

Τα δεκάλεπτα: 17-30, 38-55, 57-76, 80-99