20.8 C

Άλμπα – Παναθηναϊκός 74-65: Τον καθάρισε μέσα σε ένα δεκάλεπτο

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε για τρία δεκάλεπτα και κατέρρευσε στο τέταρτο απέναντι στην Άλμπα γνωρίζοντας την ήττα στο Βερολίνο με 74-65.

Οι Πράσινοι που λόγω κορωνοϊού δεν είχαν αγωνιστικές υποχρεώσεις την προηγούμενη εβδομάδα, μπήκαν με ένταση στο παιχνίδι και οδήγησαν σε πολλά λάθη τους Γερμανούς, οι οποίοι έβρισκαν όμως τον τρόπο να μείνουν κοντά.

Ο Παναθηναϊκός ήταν άστοχος από τα 6,75 και… σεφτέ έκανε στο ντεμπούτο του στην Ευρώπη ο Νίκος Δίπλαρος που έκανε το 30-23 για τους Πράσινους στο 17′. Με το δίδυμο Σίκμα-Σίβα να ανεβάζει ταχύτητα, η Άλμπα μείωσε στους τέσσερις για να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια (28-32).

Από το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησαν τα (πολύ) δύσκολα. Οι Γερμανοί έβγαλαν ενέργεια και πίεσαν τους Πράσινους, οι οποίοι κρατούσαν μέχρι να ξεκινήσει το σερί 10-0 των γηπεδούχων.

Ο Μακ κράτησε με τα δικά του σουτ τον Παναθηναϊκό στο κυνήγι, ωστόσο στο τέταρτο δεκάλεπτο ήρθε η κατάρρευση. Ο Τίμαν έβαλε τέσσερα σερί τρίποντα σε δύο λεπτά και η Άλμπα χωρίς να δυσκολευτεί πήρε το ροζ φύλλο αγώνα και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 9-17, με τους Πράσινους να πέφτουν στο 9-15.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 28-34, 50-53, 74-65.