24.6 C

Άλμπα – Ζαλγκίρις 71-74: Πέμπτη σερί νίκη για τους ασταμάτητους Λιθουανούς

Η Ζαλγκίρις βελτιώνει όλο και περισσότερο το ρεκόρ της και αν μη τι άλλο δείχνει αποφασισμένη να μείνει στην οχτάδα και να κοιτάξει και ψηλότερα.

Οι Λιθουανοί σε ένα ματς-θρίλερ στο Βερολίνο και χωρίς να πιάσουν τα (γνωστά) υψηλά στάνταρ απόδοσης τους από τα 6.75μ. πανηγύρισαν τη νίκη κόντρα στην Άλμπα (74-71) και έκαναν το 10-7, την ώρα που η ομάδα του απόντα – λόγω κορωνοϊού Ρενέσες έκανε το 6-10.

Οι Γερμανοί ήταν εκείνοι που βρήκαν ρυθμό και κυριάρχησαν ειδικά στο πρώτο ημίχρονο με πρωταγωνιστή τον Φοντέκιο, την ώρα που η ομάδα του Σίλερ δεν είχε βρει τα πατήματα της και είχε μόλις ένα εύστοχο τρίποντο.

Με… καυτό Χέιζ (18π., με 3/4 τρίποντα) η Ζαλγκίρις πήρε τον έλεγχο στο τρίτο δεκάλεπτο και όταν πιέστηκε στο φινάλε, ο Γκριγκόνις ήταν εκεί ώστε με 4/4 βολές να διατηρήσει το προβάδισμα για την ομάδα του και να της χαρίσει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 37-31, 48-54, 71-74.