17.2 C

Αλύγιστος Ναδάλ, πέρασε στα ημιτελικά του ΑΟ μετά από μία τρομερή μάχη με τον Σαποβάλοφ

Δεν τον σταματάει κανείς και τίποτα ακόμα και στα 35 του!

Ο Ισπανός θρύλος του τένις, Ράφα Ναδάλ, αποδεικνύει για άλλη μία χρονιά ότι δεν πρόκειται να παραχωρήσει έτσι εύκολα τον θρόνο του στην παγκόσμια κατάταξη και βάζει πλώρη για το 21ο grand slam της τεράστιας καριέρας του στο Australian Open της Μελβούρνης.

Μετά από μία επική μάχη με 5 σετ και διάρκειας 4 ωρών ο Ναδάλ πέρασε και από το δύσκολο εμπόδιο του Ντένις Σαποβάλοφ, ο οποίος στον προηγούμενο γύρο είχε αποκλείσει τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ.

Με τους δύο τενίστες να παραδίδουν μαθήματα τένις στο κορτ της Μελβούρνης, ο Ισπανός επικράτησε στις λεπτομέρειες με 3-2 σετ και θα παίξει με το νικητή του αγώνα Ματέο Μπερετίνι (No7) – Γκαέλ Μονφίς (No20) στα ημιτελικά της σπουδαίας διοργάνωσης.

Στον αγώνα υπήρξαν πολλές ανατροπές και διακυμάνσεις σε ό,τι έχει να κάνει με το σκορ και την ψυχολογία των δύο μεγάλων αθλητών, όμως στο τέλος μίλησε η εμπειρία του Ναδάλ που με μαγικές ενέργειες, αψηφώντας την κούραση έδειξε την παγκόσμια κλάση του και με σκορ 6-3 ήταν αυτός που δικαίως πανηγύρισε τη νίκη – πρόκριση για έβδομη φορά στους «4» του θεσμού.