17.6 C

Αναγέννηση Καρδίτσας – Άγιος Νικόλαος 5-0: Εύκολη πρόκριση στους «8» για πρώτη φορά στην ιστορία της

Με μία άνετη νίκη κόντρα στον Άγιο Νικόλαο (5-0), η Αναγγένηση Καρδίτσας κατάφερε να προκριθεί στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Οι γηπεδούχοι είχαν τέσσερεις διαφορετικούς σκόρερ, χάρη στους οποίους πήραν για πρώτη φορά στην ιστορία τους την πρόκριση στους «8» της συγκεκριμένης διοργάνωσης.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε αρκετές φάσεις, ωστόσο μέχρι το 20′ το σκορ ήταν στο 1-0. Δύο λεπτά προηγουμένως ο Κατσαρός ανέτρεψε τον Βιδάλ μέσα στην περιοχή και ο Πολίτης δεν αστόχησε από τα 11 μέτρα.

Η ουσία του αγώνα όμως ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο, όπου η ΑΣΑ ξέσπασε κατά του αντίπαλου της. Την αρχή έκανε ο Στέφανος (Κλάους) Αθανασιάδης ο οποίος πλάσαρε για το 2-0 στο 54′, ενώ οκτώ λεπτά αργότερα την σκυτάλη πήρε ο Πλεγάς κάνοντας το 3-0.

Ο ίδιος μάλιστα διπλασίασε τα τέρματα του, σκοράροντας για το 5-0 της Αναγέννησης στο 70′, εκμεταλλευόμενος το λάθος της άμυνας των φιλοξενούμενων. Λίγα δευτερόλεπτα πιο πριν, ο Κοτσώνης έκανε ακριβώς το ίδιο μόνο που αυτή την φορά το λάθος ανήκε στον Μπένκο.

AΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ – ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 5-0

Διαιτητής: Σ. Ζαμπάλας

Γήπεδο: Δημοτικό Καρδίτσας

Σκόρερ: 11′ Πολίτης, 54′ Αθανασιάδης, 62′-70′ Πλέγιας, 68′ Κοτσώνης

Κόκκινες: 72′ Πλέγιας/ 72′ Κίτσος

Αναγέννηση Καρδίτας: Γκέκας, Γκόλιας, Κουτρουμάνος, Κοτσώνης, Σταμόπουλος(77′ Γκουγκούδης), Λαγός (46′ Μπάλας), Πολίτης (77′ Θεολόγης), Πλέγκας, Αθανασιάδης (65′ Μπεντζόα), Μάνιος, Βιντάλ (65′ Τζίνι).

ΑΟΑΝ: Μπένκο, Δολαψάκης, Πιθαρούλης (78′ Μαυρής), Τσανάι, Κατσαρός, Πλουσής (69′ Τζιλάι), Κίτος, Μηνάς (83′ Πάτζα Α.), Παπαδόπουλος (78′ Πάτζα Μ.), Νοκάι, Φουκαράκης.